Aktualności
Pokonajmy razem COVID-19
Szkolny Konkurs Grafiki Komputerowej #lekcjaHIGIENY
W lutym w ramach Akcji informacyjno-edukacyjnej #lekcjiHIGIENY pt. "Wirusoochrona" w klasach I - III przeprowadzony został Szkolny Konkurs Grafiki Komputerowej "Jestem strażnikiem zdrowia. Wiem, jak chronić się przed koronawirusem". Najwyższe lokaty zajęli:
W klasach pierwszych:
I miejsce - Maja Hendrys,
II miejsce - Jakub Augustyniak,
III - Kacper Wypyszczyk.
Wyróżnienia: Antonina Dyja, Jakub Musialik i Martyna Nowicka.
W klasach drugich:
I miejsce - Antonina Olecha,
II miejsce - Mateusz Urbas,
III miejsce - Zuzanna Cieluch.
Wyróżnienia: Hanna Lelonek, Dawid Zakrzewski i Emilia Notzon.
W klasach trzecich:
I miejsce - Mateusz Mrozek,
II miejsce - Tobiasz Szulc,
III miejsce - Iga Tarnowska
Wyróżnienia: Szymon Bułka, Filip Hojka i Wiktoria Gendera.
Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody.
Na zdjęciach prace konkursowe oraz laureaci.
4
#lekcjaHIGIENY
Uczniowie klas I - III naszej szkoły w styczniu i lutym 2021 r. brali udział w zorganizowanej przez Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego Akcji informacyjno-edukacyjnej "Wirusoochrona".
W ramach tej akcji w każdej z klas zostały przeprowadzone #lekcjeHIGIENY.
Uczniowie podejmowali różne ciekawe działania służące poznaniu znaczenia higieny w zapobieganiu przenoszeniu się wirusów m.in. oglądali filmy edukacyjne, wykonywali modele koronawirusa, robili plakaty, sami kręcili filmiki. W czasie zajęć wykorzystane zostały materiały udostępnione przez organizatora - a więc plakaty,krzyżówki,kolorowanki. By dodatkowo uatrakcyjnić ten trudny temat, dzieci nauczyły się piosenki "Przegoń wirusa. Wirus jest u drzwi", zobaczyły animację "Bajka o wirusie. Bajka o koronawirusie" a także czytały wiersz Jana Brzechwy "Katar". Wykonały również pracę plastyczną - malowanie na soli modelu koronawirusa.Przy tej okazji dzieci zapoznały się z właściwościami antyseptycznymi, leczniczymi i detoksującymi tego minerału. Oczywiście na co dzień pamiętamy o dokładnym myciu rąk, prawidłowym noszeniu maseczek, wietrzeniu pomieszczeń i aktywności na świeżym powietrzu.
5
ROZLICZ SIĘ Z FISKUSEM W PIEKARACH ŚLĄSKICH
Nadchodzi czas corocznego rozliczania podatkowego z Urzędem Skarbowym. Do końca kwietnia składamy rozliczenia deklaracji PIT.
Mieszkasz lub pracujesz w Piekarach Śląskich? Twoje dzieci uczą się w piekarskich szkołach, a może chodzą do miejskich przedszkoli lub żłobka? Możesz mieć wpływ na rozwój miasta! Rozlicz się w Piekarach, miasto rozwija się dzięki Waszym podatkom!
Jeżeli na dzień 31 grudnia 2020 r. mieszkałeś w Piekarach Śląskich, możesz rozliczyć się w piekarskim Urzędzie Skarbowym. Wystarczy wpisać Urząd Skarbowy w Piekarach Śląskich na druku PIT. Jeżeli jesteście mieszkańcami naszego miasta, a do tej pory rozliczaliście się w innym urzędzie skarbowym (np. wg miejsca zameldowania) możecie to zmienić poprzez złożenie deklaracji podatkowej w Urzędzie Skarbowym w Piekarach Śląskich. W ten sposób dołożycie się do rozwoju miasta w którym mieszkacie.
Nie musisz być zameldowany w Piekarach, by tu się rozliczać!
Podajemy link do strony www.piekary.pl:
"By powstał dom,..." (filmiki)
Kampania społeczna "By powstał dom, trzeba wiele troski. Nie pozwól mu się rozsypać". Jest to Ogólnopolska kampania realizowana w ramach Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i ma na celu podniesienie świadomości społeczeństwa jak również wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży zagrożonych przemocą w rodzinie. W ramach kampanii przygotowane zostały, między innymi krótkie animowane formy filmowe dla uczniów szkół podstawowych, uwzględniając grupy wiekowe uczniów klas I-III i IV-VIII, które służyć mają realizacji założonych celów kampanii.
Jeżeli filmik się nie odtwarza kliknij w link: https://www.youtube.com/watch?v=KP3gH3-0s6g
Jeżeli filmik się nie odtwarza kliknij w link: https://www.youtube.com/watch?v=0z-vxhti-dk
Pomoc Psychologiczno-Pedagogiczna w okresie ferii zimowych.
Szanowni Państwo,
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Piekarach Śląskich w okresie ferii zimowych funkcjonuje stacjonarnie codziennie od godz. 8.00 do 19.00. Oferujemy bezpłatne wsparcie w formie diagnozy i terapii psychologicznej, pedagogicznej i logopedycznej a także w formie porad i konsultacji dla rodziców.
W związku z rozpoczętą kwarantanną narodową w celu zapewnienia dzieciom i młodzieży pomocy psychologiczno-pedagogicznej w okresie ferii zimowych uruchamiamy dodatkowe formy pomocy:
-
infolinia - pod numerem 792 765 631 można uzyskać wsparcie specjalisty poradni w doświadczanych trudnościach,
-
stacjonarne dyżury psychologów na terenie Poradni.
Zachęcamy również do zadawania pytań poprzez nasz adres mailowy: wsparcieporadniapiekary@gazeta.pl.
Zapraszamy dzieci i młodzież do udziału w konkursie „Mój sposób na ferie".
Szczegóły dotyczące działania infolinii i konsultacji psychologicznych oraz konkursu znajdziecie Państwo na facebooku Poradni.
Długotrwała izolacja i związany z nią długotrwały stres, ograniczone możliwości kontaktu z rówieśnikami, brak ruchu mogą pogłębiać trudności o charakterze emocjonalnym lub być ich źródłem. Zachęcam Państwa do szczególnej obserwacji dzieci pod kątem występowania niepokojących objawów (takich jak: senność, apatia, obniżony nastrój, niepokój) i korzystania z pomocy pracowników Poradni.
Katarzyna Miroszczuk
dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Piekarach Śląskich
-
Święta 2020
Życzymy Wam Wszystkim Wesołych Świąt Bożego Narodzenia.
Przede wszystkim aby były spędzone w zdrowiu, wśród najbliższych waszemu sercu.
Życzymy Wam, i sobie abyśmy się jak najszybciej spotkali w Naszej szkole.
Szczęśliwego Nowego Roku,
Dyrekcja, grono pedagogiczne oraz pracownicy szkoły.
Pedagog szkolny
Na stronie WWW szkoły w zakładce: O szkole (pedagodzy szkolni-propozycje pedagoga) zamieszczane będą różne propozycje ćwiczeń, tematów, ciekawych zagadnień.
Kochani Czytelnicy!
Znów spotykamy się w tej nietypowej - zdalnej formie. Podobnie, jak miało to miejsce wiosną, na stronie WWW szkoły w zakładce: uczniowie i rodzice (e-Biblioteka) znajdowali będziecie różne propozycje związane z książkami, czytelnictwem, autorami i innymi ciekawymi sprawami.
PORADNIK DLA RODZICÓW
Jak zorganizować szkołę w domu?
Proponujemy, by w miarę możliwości dziecko:
- utrzymywało szkolny tryb dnia - wstawało w miarę o tej samej, wczesnej, porze, zachowywało poranną rutynę, czyli pamiętało o higienie i śniadaniu;
- miało do dyspozycji sprzęt z dostępem do internetu;
- miało wyznaczone miejsce do nauki, sprzyjające skupieniu i efektywnej pracy;
- robiło sobie przerwy w nauce, najlepiej ruchowe;
- racjonalnie dysponowało czasem nauki, sumiennie i systematycznie wypełniając zadania szkolne.
Bardzo ważnym elementem sprawnej nauki w domu jest motywacja. Ogromną rolę w tym aspekcie odgrywają właśnie rodzice. W tym więc czasie Państwa rola jest szczególnie istotna i polegać może na:
- okazywaniu zainteresowania nauką swoich dzieci, ich sukcesami i trudnościami;
- chwaleniu dzieci za wytrwałość i systematyczność;
- uświadamianiu im celu, wartości i znaczenia nauki w domu;
- zapewnianiu, że to sytuacja przejściowa i we właściwym czasie wszystko wróci do normy.
W okresie nauki zdalnej dziecko będzie często korzystało z komunikatorów, co wymaga szczególnego nadzoru nad jego bezpieczeństwem. Zachęcamy więc, by:
- przypomnieć dziecku podstawowe zasady bezpieczeństwa w Internecie i uczulić na zagrożenia związane z nawiązywaniem nowych znajomości w Sieci;
- podkreślać znaczenie ostrożności przy podawaniu prywatnych danych;
- uczyć krytycznego podejścia do informacji przeczytanych w Sieci, ponieważ nie wszystkie są wiarygodne;
- być wyrozumiałym dla swojego dziecka. Zdarza się, że dzieci przypadkowo trafiają na strony adresowane do dorosłych. Ważne jest, żeby dziecko Wam ufało i mówiło o takich sytuacjach, by wiedziało, że zawsze, kiedy poczuje się niezręcznie, coś je zawstydzi lub przestraszy, może na Was liczyć;
- przyjrzeć się, jak dziecko korzysta z Internetu, jakie strony lubi oglądać, z kim się kontaktuje i jak zachowuje się w Sieci. Warto ustalić zasady korzystania z Sieci;
- w przypadku podejrzenia, że zostało złamane prawo (szkodliwe treści, cyberprzemoc itp.), powiadomić policję lub anonimowo na adres www.dyzurnet.pl. Nie należy usuwać dowodów przestępstwa - nawet jeśli będzie to wulgarny lub nieprzyjemny list, bądź inny plik.
Szanowni Państwo,
pamiętajcie, że jesteśmy do Waszej dyspozycji. Dzwońcie lub piszcie w miarę potrzeb, by ten trudny okres przetrwać w harmonijnej współpracy. W sytuacjach szczególnie trudnych możecie skorzystać z porad specjalistów szkolnych i pozaszkolnych.
PORADNIK DLA UCZNIÓW
Dostaliście informację, jak będzie wyglądała dalsza nauka i współpraca z nauczycielami. Na pewno nie jest to okres ferii ani mini wakacji. Nadal Wy - uczniowie, my - nauczyciele i Wasi rodzice - będziemy spełniać swoje obowiązki. Zmienia się jedynie sposób, w jaki będziemy to robić.
Oto kilka wskazówek na ten czas, ale i później się wiele z nich przyda:
- Dbajcie o sen (śpijcie minimum 8 godz.) i wstawajcie rano o tej samej godzinie, co do tej pory. Będziecie wtedy wypoczęci i zdrowi.
- Pamiętajcie o porannym myciu i śniadaniu.
- Wyjdźcie do ogródka, na balkon albo otwórzcie okno i pooddychajcie świeżym powietrzem, wtedy się rozbudzicie i będziecie mieli energię do nauki.
- Punktualnie zalogujcie się na zaplanowaną lekcję on-line.
- W czasie nauki róbcie sobie krótkie ruchowe przerwy.
- W czasie przerw unikajcie oglądania YouTube, seriali, grania w gry, ponieważ to nie pozwoli Wam się skupić na zadaniach.
- Zapytajcie rodziców, jak w czasie szkoły online możecie pomóc im w domowych obowiązkach. Możecie się przy tym też wiele nauczyć.
- Będziecie teraz spędzali więcej czasu przy komputerze niż zwykle. Pamiętajcie o zachowaniu właściwej postawy ciała podczas tej pracy, ale i o swoim bezpieczeństwie w sieci. Oto zasady:
- Chroń swoją prywatność!
- Nie podawaj swoich danych osobowych, takich jak: imię, nazwisko, numer telefonu czy adres domowy.
- Zadbaj o swój wizerunek. Jeśli publikujesz w sieci swoje zdjęcia, dbaj, by widzieli je tylko Twoi znajomi.
- Nie umieszczaj w sieci zdjęć, które mogą Ci zaszkodzić dziś lub za jakiś czas.
- Mów, jeśli coś jest nie tak!
- W sytuacji, kiedy ktoś lub coś Cię w internecie zaniepokoi lub wystraszy, koniecznie opowiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej. Możesz w takiej sytuacji skontaktować się też z Telefonem Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, dzwoniąc pod bezpłatny numer 116 111.
- Nie ufaj osobom poznanym w sieci!
- Nie spotykaj się z osobami poznanymi w internecie. O propozycjach spotkania od internetowych znajomych informuj rodziców.
- Szanuj innych w sieci! Swoje zdanie wyrażaj, nie obrażając nikogo.
- Nie reaguj agresją na agresję.
- Nie publikuj zdjęć znajomych lub filmów z ich udziałem bez ich zgody.
- Zastosuj umiar! Zbyt długie korzystanie z komputera, tabletu czy smartfona może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i pogorszyć kontakty ze znajomymi.
- W razie potrzeby napiszcie - za pomocą Librusa lub e-maila - do swojego wychowawcy, pedagoga szkolnego - zwracając się z problemem, z którym nie potraficie sobie poradzić. Pedagodzy szkolni przesłali też Wam numery telefonów, z których możecie skorzystać, jeśli potrzebujecie porady lub wsparcia.
- Przed pójściem spać pomyślcie, jak minął dzień, co Wam się udało zrobić, a nad czym jeszcze powinniście popracować.
- Doceniajcie swoje osiągnięcia. Na pewno takie macie. Musicie tylko je sobie przypomnieć.
Pamiętajcie, że jutro będzie kolejny dobry i ciekawy dzień.
Ogłoszenie świetlicy.
Kochani Uczniowie! Jest sprawa..
Świetlica szkolna, w ramach wolontariatu, ogłasza zbiórkę na rzecz KOTÓW, KOTECZKÓW, KICIUSIÓW z domu tymczasowego dla kotów Koci Gościniec (Kocia Kawiarnia w Radzionkowie).
Zbieramy karmę suchą i mokrą, środki czystości itp. Ze względu na pandemię wszystkie dary pozostawiamy przed szkoła (w koszyku). Rzeczy można zostawić dzisiaj i jutro czyli w czwartek (22.10) i piątek (23.10).
W imieniu koteczków bardzo prosimy o włączenie się w zbiórkę i dziękujemy za wszelką pomoc
Jakie gry chcielibyście zobaczyć na turnieju e-sportowym?
Powszechny Spis Rolny
XV Konkurs informatyczny Bóbr.
Już za chwilę rusza rejestracja do konkursu próbnego (a niedługo później również do właściwego!). O szczegóły pytać nauczyciela informatyki.
XV Olimpiad Informatyczna Juniorów
Zawody I stopnia XV Olimpiady Informatycznej Juniorów przeznaczonej dla uczniów szkół podstawowych.
Chętnych zapraszamy do odwiedzenia strony oij.edu.pl
Olimpiada jest przeznaczona w sposób szczególny dla najzdolniejszej i samodzielnie pracującej w tej dziedzinie młodzieży i ma służyć rozwijaniu zainteresowań informatycznych.
Uwaga, obiady!
Uwaga Rodzice!
Informujemy, że obiady w szkole rozpoczynają się od dnia 14.09.2020 (poniedziałek).
Płatność za obiady za wrzesień 2020 wynosi 52,00 zł.
(koszt 1 obiadu wynosi 4,00 zł x 13 dni we wrześniu)
Nr konta do wpłat: 69 1020 2313 0000 3302 0556 2519
Proszę o terminowe wpłaty do dnia 15.09.2020r.
Zasady bezpiecznego korzystania z pojazdów publicznego transportu zbiorowego w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce.
Zasady bezpiecznego korzystania z pojazdów publicznego transportu zbiorowego w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce. Główny Inspektorat Sanitarny, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Infrastruktury, 24.08.2020 r.
Pasażer:
- Pasażer ma obowiązek zasłaniania ust i nosa w pojazdach publicznego transportu zbiorowego.
- Pasażer ma obowiązek zachowania bezpiecznego odstępu od innych pasażerów.
Kierowca i obsługa pojazdu:
- Obsługa pojazdu ma obowiązek zasłaniania ust i nosa (rekomendowane maseczki, przyłbice). Obowiązek nie dotyczy kierowców pojazdów, którzy przebywają w wydzielonych w pojeździe kabinach, nie mając kontaktu z pasażerami i innymi pracownikami obsługi pojazdu.
- Kierujący pojazdem może nie wpuścić do pojazdu osoby bez zasłoniętych ust i nosa oraz wyprosić pasażera z pojazdu, który nie zasłania ust i nosa.
- Zablokowanie przycisków do otwierania/zamykania drzwi. Otwieranie/zamykanie drzwi przez kierującego.
Przedsiębiorca:
- Obłożenie miejsc w pojazdach musi być zgodne z aktualnymi przepisami prawnymi:
-
- 50% liczby miejsc siedzących albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych – w ramach gminnych przewozów pasażerskich, komunikacji miejskiej, powiatowo-gminnych przewozów pasażerskich i powiatowych przewozów pasażerskich w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 3, 4, 10 i 10a ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym i przewozów pojazdami samochodowymi przeznaczonymi konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą – wykonywanych wyłącznie w obszarze czerwonym,
-
- 100% liczby miejsc siedzących albo 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.
- Ozonowanie pojazdu lub dezynfekcja z użyciem alternatywnej metody po zakończeniu przewozu każdego dnia.
- Regularne mycie i dezynfekcja, stosownie do potrzeb, powierzchni dotykowych w pojeździe podczas przerw w pracy pojazdu, nie mniej niż 2 razy dziennie.
- W razie konieczności zwiększenie częstotliwości kursowania pojazdów w godzinach szczytu komunikacyjnego.
- W przypadku szkolnych przewozów autobusowych, zapewnienie środków do dezynfekcji rąk przy wsiadaniu do pojazdu i po jego opuszczeniu przez pasażerów.
- Zapewnienie dla pasażerów środków do dezynfekcji na terminalach, dworcach autobusowych, z których odjeżdżają i przyjeżdżają pojazdy komunikacji publicznej.
- Umieszczenie w pojeździe informacji dot. obowiązku zasłaniania ust i nosa oraz zachowania dystansu społecznego co najmniej 1,5 m.
- Aktualizowanie zasad w zależności od obowiązywania w danym powiecie strefy czerwonej lub żółtej.
- W przypadku stosowania w pojeździe urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych, tzn. działających w systemie zapewniającym możliwość pracy bez stosowania powietrza pochodzącego z cyrkulacji powietrze zużyte wywiewane z wnętrza pojazdu powinno być, w miarę możliwości, usuwane na zewnątrz, a do wnętrza nawiewane powinno być głównie uzdatnione powietrze świeże (atmosferyczne) z możliwie jak najmniejszym dodatkiem powietrza z systemu cyrkulacji.
- Jeśli w pojeździe stosowane jest powietrze podlegające cyrkulacji, krążące w układzie zamkniętym, powinno podlegać filtracji z użyciem wysokiej klasy filtrów powietrza o oznaczeniach zgodnych z aktualną klasyfikacją filtrów i normami określającymi ich sprawność w zakresie redukcji liczby cząstek o określonej wielkości – stosowanie powietrza z cyrkulacji jest dopuszczalne tylko w przypadku braku możliwości innych rozwiązań technicznych oraz ograniczone do niezbędnego minimum. Personel techniczny podczas dezynfekcji musi stosować odpowiednie środki ochrony osobistej.
- W przypadku braku wentylacji lub klimatyzacji, pożądanym jest, aby wymiana powietrza w środkach transportu odbywała się poprzez pozostawienie otwartych okien i wywietrzników dachowych.
- W przypadku zagrożenia biologicznego (przejazd osoby chorej z wyraźnymi objawami choroby, krew i wymioty) konieczne jest natychmiastowe wycofanie pojazdów z eksploatacji do czasu pełnej dezynfekcji.
Bezpieczny powrót do szkół...
Dla ucznia
Bezpieczny powrót do szkół...
dla rodzica
Archiwum Aktualności