Regulamin_rekrutacji_do_szkoly_podstawowej_(3)(1)(2).doc
Procedury rekrutacji do klasy pierwszej publicznej szkoły podstawowej
na rok szkolny 2016/2017
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1. Procedura określa tryb przyjmowania dzieci do publicznej szkoły podstawowej, kryteria stosowane w postępowaniu rekrutacyjnym, sposób przeliczania punktów, terminy postępowania rekrutacyjnego, wymagane dokumenty oraz terminy składania dokumentów.
§ 2. 1. Procedurę stosuje się także do dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, które ubiegają się o przyjęcie do publicznej szkoły ogólnodostępnej.
2. Procedura nie stosuje się do dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na niepełnosprawność, które ubiegają się o przyjęcie do szkoły integracyjnej lub oddziału integracyjnego w szkole ogólnodostępnej.
3. Dzieciom, o których mowa w ust. 2 odpowiednią formę kształcenia, zgodną z orzeczeniem, na wniosek rodziców, zapewnia gmina właściwa ze względu na miejsce zamieszkania tych dzieci.
§ 3. Ilekroć w niniejszym procedurze jest mowa o rodzicach – należy przez to rozumieć także prawnych opiekunów dziecka oraz osoby (podmioty) sprawujące pieczę zastępczą nad dzieckiem.
Rozdział 2
Dzieci zamieszkałe w obwodzie publicznej szkoły podstawowej
§ 4. 1. Do klasy pierwszej publicznej szkoły podstawowej, której ustalono obwód, dzieci zamieszkałe w tym obwodzie przyjmuje się z urzędu, na podstawie zgłoszenia rodziców.
2. Formularze zgłoszenia dostępne są w siedzibie i na stronie internetowej szkoły.
Rozdział 3
Kandydaci zamieszkali poza obwodem publicznej szkoły podstawowej
§ 5. Kandydaci zamieszkali poza obwodem publicznej szkoły podstawowej mogą być przyjęci do klasy pierwszej po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego, jeżeli dana szkoła nadal dysponuje wolnymi miejscami.
§ 6. [Kryteria] 1. W postępowaniu rekrutacyjnym, o którym mowa w § 5, brane są pod uwagę kryteria zawarte w statucie danej szkoły podstawowej, mianowicie:
- rodzeństwo kandydata uczęszcza do tej szkoły;
- kandydat uczęszczał do oddziału przedszkolnego zorganizowanego w tej szkole;
- lokalizacja szkoły korzystna ze względu na miejsce pracy rodziców (rodzica) kandydata.
2. Za spełnienie kryteriów określonych w ust. 1 pkt 1 i 3 przyznaje się po 2 punkty za każde kryterium, natomiast za spełnienie kryterium określonego w ust. 1 pkt 2 przyznaje się 1 punkt.
3. Dokumentem potwierdzającym spełnianie kryterium, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, jest zaświadczenie o miejscu zatrudnienia rodzica (rodziców) kandydata.
§ 7. [Wniosek] 1. Postępowanie rekrutacyjne jest prowadzone na wniosek rodzica kandydata.
2. Wniosek o przyjęcie do publicznej szkoły podstawowej składa się do dyrektora wybranej szkoły.
3. Wniosek można złożyć do nie więcej niż trzech wybranych publicznych szkół podstawowych.
4. Formularze wniosku są dostępne w siedzibie i na stronie internetowej szkoły.
§ 8. [Komisja rekrutacyjna] Postępowanie rekrutacyjne do publicznej szkoły podstawowej przeprowadza komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora szkoły. Dyrektor wyznacza przewodniczącego komisji rekrutacyjnej.
§ 9. 1. Do zadań komisji rekrutacyjnej należy w szczególności:
- ustalenie wyników postępowania rekrutacyjnego i podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych;
- ustalenie i podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych;
- sporządzenie protokołu postępowania rekrutacyjnego.
2. Komisja rekrutacyjna przyjmuje kandydata do danej publicznej szkoły podstawowej, jeżeli w wyniku postępowania rekrutacyjnego kandydat został zakwalifikowany oraz złożył wymagane dokumenty potwierdzające spełnienie przez kandydata kryteriów.
3. Listy, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, podaje się do publicznej wiadomości poprzez umieszczenie w widocznym miejscu w siedzibie szkoły.
§ 10. [Uzasadnienie] 1. W terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych, rodzic kandydata może wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata do publicznej szkoły podstawowej.
2. Uzasadnienie sporządza się w terminie 5 dni od dnia wystąpienia rodzica kandydata z wnioskiem, o którym mowa w ust. 1. Uzasadnienie zawiera przyczyny odmowy przyjęcia, w tym najniższą liczbę punktów uprawniającą do przyjęcia, oraz liczbę punktów uzyskaną przez kandydata w postępowaniu rekrutacyjnym.
§ 11. [Odwołanie, skarga] 1. Rodzic kandydata może wnieść do dyrektora publicznej szkoły podstawowej odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej, w terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia, o którym mowa w § 10.
2. Dyrektor szkoły rozpatruje odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania. Na rozstrzygnięcie dyrektora służy skarga do sądu administracyjnego.
§ 12. [Terminy] 1. Wniosek o przyjęcie do publicznej szkoły podstawowej wraz z dokumentami, o których mowa w § 6 i 15, rodzic kandydata składa w terminie od 01 marca 2016r. do 31marca 2016r.
2. W postępowaniu rekrutacyjnym obowiązują następujące terminy:
- Od 1 kwietnia do 6 kwietnia 2016r. - weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do szkoły podstawowej;
- 8 kwietnia 2016r.- podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych;
- Od 11 kwietnia do 4 maja 2016r. - potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia do szkoły w postaci pisemnego oświadczenia ;
- 6 maja 2016r. - podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych do szkoły.
§ 13. [Postępowanie uzupełniające] 1. Jeżeli po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego publiczna szkoła podstawowa nadal dysponuje wolnymi miejscami, dyrektor szkoły przeprowadza postępowanie uzupełniające:
- Od 9 maja do 23 maja 2016r. - złożenie wniosku o przyjęcie do szkoły podstawowej,
- Od 23 maja do 31 maja 2016r. – weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków
o przyjęcie do szkoły podstawowej,
- 1 czerwca 2016r. – podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych,
- Od 3 czerwca do 27 czerwca 2016r. – potwierdzenie przez rodzica kandydata przyjęcia w postaci pisemnego oświadczenia,
- 30 czerwca 2016r. – podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych.
Rozdział 4
Przyjęcie ucznia do publicznej szkoły podstawowej w trakcie roku szkolnego
§ 14. 1. O przyjęciu ucznia do publicznej szkoły podstawowej w trakcie roku szkolnego, w tym do klasy pierwszej, decyduje dyrektor, z wyjątkiem przypadków przyjęcia uczniów zamieszkałych w obwodzie danej szkoły, którzy są przyjmowani z urzędu.
2. Jeżeli przyjęcie ucznia, o którym mowa w ust. 1, wymaga przeprowadzenia zmian organizacyjnych pracy szkoły powodujących dodatkowe skutki finansowe, dyrektor szkoły może przyjąć ucznia po uzyskaniu pisemnej zgody organu prowadzącego.
Rozdział 5
Postępowanie rekrutacyjne do oddziału integracyjnego
w publicznej szkole podstawowej ogólnodostępnej
§ 15. 1. Dzieci nieposiadające orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego ze względu na niepełnosprawność, przyjmuje się do klasy pierwszej oddziału integracyjnego w publicznej szkole podstawowej ogólnodostępnej po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego na zasadach określonych w rozdziale 3 regulaminu, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. W postępowaniu rekrutacyjnym, o którym mowa w ust. 1, bierze się pod uwagę następujące kryteria:
- szczególne potrzeby kandydata;
- miejsce zamieszkania kandydata w obwodzie danej szkoły podstawowej ogólnodostępnej, w której zorganizowany jest oddział integracyjny.
3. Za spełnienie kryterium wymienionego w ust. 2 pkt 1 przyznaje się 2 punkty, natomiast za spełnienie kryterium określonego w ust. 2 pkt 2 przyznaje się 1 punkt.
4. W celu potwierdzenia spełniania kryterium określonego w ust. 2 pkt 1, do wniosku, o którym mowa w § 7, dołącza się opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej.