Na ostatniej lekcji przyrody przed feriami zimowymi gościliśmy pana Adama Szczepanika – przyrodnika z Piekarskiego Stowarzyszenia Przyrodników. Podczas prelekcji dowiedzieliśmy się, jakie gatunki sów możemy zaobserwować w Polsce i poznaliśmy wiele intrygujących ciekawostek z życia tych ptaków. Duże emocje wywołały oglądane przez nas wyplówki oraz spreparowany okaz puszczyka, którego mogliśmy dotknąć i przekonać się jak delikatne ma upierzenie. Zapraszamy do fotorelacji.
Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego
21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ustanowiony przez UNESCO. Dzień ten ma w założeniu pomóc ochronie języków zagrożonych wyginięciem. Dla bardzo wielu Górnoślązaków językiem ojczysty, czyli tym który poznało się jaki pierwszy od swoich rodziców, jest język śląski. Chcąc ocalić go od zapomnienia i przekazać następnemu pokoleniu członkowie piekarskiego koła Związku Górnośląskiego podejmują corocznie szereg inicjatyw i zachęcają szkoły, by włączyły się w obchody tego święta.
W tym roku Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypadł w naszym województwie czasie ferii. Pomimo tego w klasach IV – VI, zaraz po feriach, zorganizowano lekcję poświęconą gwarze śląskiej. Opierając się na kalendarzu wydanym przez Węglokoks Kraj, przygotowana została przez nauczycieli polonistów prezentacja pt. „Śląskie prziwiarki”. W przystępny sposób przedstawia ona bohaterów legend i opowieści pochodzących z naszego regionu i przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Był wśród nich: Skarbek, Szarlej, Fontana, Jaroszek, Sieroń, Wasserman i inni.
Prezentacja zrobiła na uczniach ogromne wrażenie, a legendy o postaciach, napisane piękną gwarą, wywołały uśmiech na twarzach naszych uczniów.
Dzień Otwarty Szkoły
Dnia 7 marca 2016r. odbędzie się Dzień Otwarty Szkoły.
Będziesz mógł zwiedzić klasy, klasę multimedialną, salę zabaw, informatyczną...
Weźmiesz udział w ciekawych zajęciach: origami, gry planszowe, malowanie, gry zręcznościowe, ...
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy w godzinach od 1600 do 1800.
Już wkrótce w naszej szkole...
W naszej szkole odbędzie się pierwsza w Polsce nocna lekcja historii, angielskiego i wychowawcza z grami planszowymi, na którą są zaproszeni nasi uczniowie klasy VI wraz z nauczycielami: panem Adrianem Wyskowskim (organizatorem), panią Iwoną Piegzą a także z zaproszonym panem Tomaszem Stchlerowskim miłośnikiem gier i organizatorem turniejów z grami planszowymi. Uczniowie będą mieli okazję czegoś się dowiedzieć i nauczyć a zarazem świetnie się bawić przy grach planszowych.
Walentynki 2016
Listonosz z kartkami walentynkowymi i amorek z miłosnymi strzałami zawitali do naszej szkoły nieco wcześniej. Zapraszamy do fotorelacji z Walentynek 2016 i życzymy wszystkim duuuuużo miłości nie tylko 14 lutego! FOTO
Pomagamy
W dniach 04.02 - 09.02 włączyliśmy się do akcji społecznej Babcia Mama Wnuk. Celem akcji jest zebranie funduszy na zakup nowoczesnego wyposażenia dla naszego nowego Szpitala Miejskiego.
Zbiórka przeprowadzona została na terenie szkoły oraz przedszkola do specjalnie oznakowanych puszek. Akcja została zakończona w czasie zebrań z rodzicami w dniu 09.02.
Gorąco dziękujemy wszystkim za udział i każdą ofiarowaną złotówkę!
Mały OKR
Przedstawiciele naszej szkoły z klasy VI, IV, II A, II B, I C brali udział w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim na szczeblu miejskim. Impreza odbyła się 9 lutego w Domu Kultury przy ul. Bytomskiej (obok Gimnazjum nr 3). Nasi uczniowie zaznaczyli swój udział sukcesami ponieważ w kategorii klas I - III drugie miejsca razem zajęły: Nadia Łukaszczyk i Patrycja Skórka, zaś w kategorii klas IV - VI trzecie miejsce zajął Dominik Patoń, a wyróżnienie Laura Łukaszczyk. 12 lutego o godz. 15.30 miało miejsce uroczyste uhonorowanie zwycięzców i nagrodzenie wszystkich uczestników gdyż poziom startujących był bardzo wysoki. Serdecznie gratulujemy naszym uczniom i dziękujemy za godne reprezentowanie Zespołu Szkolno - Przedszkolnego nr 1. FOTO
Bal przebierańców
Trzeciego oraz czwartego lutego w tłusty czwartek klasy I-III bawiły się na szkolnym balu. Wspaniałe stroje przeniosły wszystkich w fantastyczny świat baśni. Były oczywiście tańce, zabawy i wspólny poczęstunek. Na suto zastawionych stołach nie mogło zabraknąć pączków.
Co słychać w V klasie?
- Ostatnio piąta klasa nie może narzekać na brak atrakcji. Najpierw byliśmy na lodowisku - można o tym było przeczytać we wpisie "Nasi uczniowie tańczą na lodzie". Potem skorzystaliśmy z zimowej aury i odwiedziliśmy nasz park, by rozegrać tradycyjną "bitwę na śnieżki". 25 stycznia byliśmy na kręgielni "Pin-Up" w bytomskiej Agorze. W Tłusy Czwartek obajdaliśmy się pączkami, a we wtorek 9 lutego świętowaliśmy Światowy Dzień Pizzy. Zapraszamy do galerii.
Miejski Konkurs Grafiki Komputerowej „Bezpieczne zabawy i sporty zimowe”.
Konkurs_w_ZSP1_09.02.2016.pptx
Dnia 09.02.2016 w naszej szkole odbył się Miejski Konkurs Grafiki Komputerowej „Bezpieczne zabawy i sporty zimowe”. Konkurs był przeznaczony dla uczniów klas III Szkół Podstawowych. Uczniowie wykonywali prace techniką komputerową w programie graficznym MS Paint.
Komisja w składzie: mgr B. Wylężek, mgr D. Matuszek, mgr W. Dulska oraz mgr M. Wikarek oceniała zawartość merytoryczną pracy, zgodność z tematem, pomysł, inwencję twórczą, szatę graficzną, stopień zaawansowania użytych narzędzi graficznych, dbałość o szczegóły oraz przejrzystość pracy.
Wyniki:
I miejsce Małgorzata Dębska MSP nr 12
II miejsce Emilia Matejczyk ZSP nr 1
III miejsce Martyna Niemczyk MSP nr 9
III miejsce Marta Rzeszutek MSP nr 11
III miejsce Julia Bogdał ZSP nr 2
wyróżnienie Mikołaj Gudwicz ZSK
wyróżnienie Gabriel RylińskiSerdecznie gratulujemy!!! FOTO
Procedury rekrutacji do klasy pierwszej publicznej szkoły podstawowej na rok szkolny 2016/2017
Regulamin_rekrutacji_do_szkoly_podstawowej_(3)(1)(2).doc
Procedury rekrutacji do klasy pierwszej publicznej szkoły podstawowej
na rok szkolny 2016/2017
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1. Procedura określa tryb przyjmowania dzieci do publicznej szkoły podstawowej, kryteria stosowane w postępowaniu rekrutacyjnym, sposób przeliczania punktów, terminy postępowania rekrutacyjnego, wymagane dokumenty oraz terminy składania dokumentów.
§ 2. 1. Procedurę stosuje się także do dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, które ubiegają się o przyjęcie do publicznej szkoły ogólnodostępnej.
2. Procedura nie stosuje się do dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na niepełnosprawność, które ubiegają się o przyjęcie do szkoły integracyjnej lub oddziału integracyjnego w szkole ogólnodostępnej.
3. Dzieciom, o których mowa w ust. 2 odpowiednią formę kształcenia, zgodną z orzeczeniem, na wniosek rodziców, zapewnia gmina właściwa ze względu na miejsce zamieszkania tych dzieci.
§ 3. Ilekroć w niniejszym procedurze jest mowa o rodzicach – należy przez to rozumieć także prawnych opiekunów dziecka oraz osoby (podmioty) sprawujące pieczę zastępczą nad dzieckiem.
Rozdział 2
Dzieci zamieszkałe w obwodzie publicznej szkoły podstawowej
§ 4. 1. Do klasy pierwszej publicznej szkoły podstawowej, której ustalono obwód, dzieci zamieszkałe w tym obwodzie przyjmuje się z urzędu, na podstawie zgłoszenia rodziców.
2. Formularze zgłoszenia dostępne są w siedzibie i na stronie internetowej szkoły.
Rozdział 3
Kandydaci zamieszkali poza obwodem publicznej szkoły podstawowej
§ 5. Kandydaci zamieszkali poza obwodem publicznej szkoły podstawowej mogą być przyjęci do klasy pierwszej po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego, jeżeli dana szkoła nadal dysponuje wolnymi miejscami.
§ 6. [Kryteria] 1. W postępowaniu rekrutacyjnym, o którym mowa w § 5, brane są pod uwagę kryteria zawarte w statucie danej szkoły podstawowej, mianowicie:
- rodzeństwo kandydata uczęszcza do tej szkoły;
- kandydat uczęszczał do oddziału przedszkolnego zorganizowanego w tej szkole;
- lokalizacja szkoły korzystna ze względu na miejsce pracy rodziców (rodzica) kandydata.
2. Za spełnienie kryteriów określonych w ust. 1 pkt 1 i 3 przyznaje się po 2 punkty za każde kryterium, natomiast za spełnienie kryterium określonego w ust. 1 pkt 2 przyznaje się 1 punkt.
3. Dokumentem potwierdzającym spełnianie kryterium, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, jest zaświadczenie o miejscu zatrudnienia rodzica (rodziców) kandydata.
§ 7. [Wniosek] 1. Postępowanie rekrutacyjne jest prowadzone na wniosek rodzica kandydata.
2. Wniosek o przyjęcie do publicznej szkoły podstawowej składa się do dyrektora wybranej szkoły.
3. Wniosek można złożyć do nie więcej niż trzech wybranych publicznych szkół podstawowych.
4. Formularze wniosku są dostępne w siedzibie i na stronie internetowej szkoły.
§ 8. [Komisja rekrutacyjna] Postępowanie rekrutacyjne do publicznej szkoły podstawowej przeprowadza komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora szkoły. Dyrektor wyznacza przewodniczącego komisji rekrutacyjnej.
§ 9. 1. Do zadań komisji rekrutacyjnej należy w szczególności:
- ustalenie wyników postępowania rekrutacyjnego i podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych;
- ustalenie i podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych;
- sporządzenie protokołu postępowania rekrutacyjnego.
2. Komisja rekrutacyjna przyjmuje kandydata do danej publicznej szkoły podstawowej, jeżeli w wyniku postępowania rekrutacyjnego kandydat został zakwalifikowany oraz złożył wymagane dokumenty potwierdzające spełnienie przez kandydata kryteriów.
3. Listy, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, podaje się do publicznej wiadomości poprzez umieszczenie w widocznym miejscu w siedzibie szkoły.
§ 10. [Uzasadnienie] 1. W terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych, rodzic kandydata może wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata do publicznej szkoły podstawowej.
2. Uzasadnienie sporządza się w terminie 5 dni od dnia wystąpienia rodzica kandydata z wnioskiem, o którym mowa w ust. 1. Uzasadnienie zawiera przyczyny odmowy przyjęcia, w tym najniższą liczbę punktów uprawniającą do przyjęcia, oraz liczbę punktów uzyskaną przez kandydata w postępowaniu rekrutacyjnym.
§ 11. [Odwołanie, skarga] 1. Rodzic kandydata może wnieść do dyrektora publicznej szkoły podstawowej odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej, w terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia, o którym mowa w § 10.
2. Dyrektor szkoły rozpatruje odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania. Na rozstrzygnięcie dyrektora służy skarga do sądu administracyjnego.
§ 12. [Terminy] 1. Wniosek o przyjęcie do publicznej szkoły podstawowej wraz z dokumentami, o których mowa w § 6 i 15, rodzic kandydata składa w terminie od 01 marca 2016r. do 31marca 2016r.
2. W postępowaniu rekrutacyjnym obowiązują następujące terminy:
- Od 1 kwietnia do 6 kwietnia 2016r. - weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do szkoły podstawowej;
- 8 kwietnia 2016r.- podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych;
- Od 11 kwietnia do 4 maja 2016r. - potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia do szkoły w postaci pisemnego oświadczenia ;
- 6 maja 2016r. - podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych do szkoły.
§ 13. [Postępowanie uzupełniające] 1. Jeżeli po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego publiczna szkoła podstawowa nadal dysponuje wolnymi miejscami, dyrektor szkoły przeprowadza postępowanie uzupełniające:
- Od 9 maja do 23 maja 2016r. - złożenie wniosku o przyjęcie do szkoły podstawowej,
- Od 23 maja do 31 maja 2016r. – weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków
o przyjęcie do szkoły podstawowej, - 1 czerwca 2016r. – podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych,
- Od 3 czerwca do 27 czerwca 2016r. – potwierdzenie przez rodzica kandydata przyjęcia w postaci pisemnego oświadczenia,
- 30 czerwca 2016r. – podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych.
Rozdział 4
Przyjęcie ucznia do publicznej szkoły podstawowej w trakcie roku szkolnego
§ 14. 1. O przyjęciu ucznia do publicznej szkoły podstawowej w trakcie roku szkolnego, w tym do klasy pierwszej, decyduje dyrektor, z wyjątkiem przypadków przyjęcia uczniów zamieszkałych w obwodzie danej szkoły, którzy są przyjmowani z urzędu.
2. Jeżeli przyjęcie ucznia, o którym mowa w ust. 1, wymaga przeprowadzenia zmian organizacyjnych pracy szkoły powodujących dodatkowe skutki finansowe, dyrektor szkoły może przyjąć ucznia po uzyskaniu pisemnej zgody organu prowadzącego.
Rozdział 5
Postępowanie rekrutacyjne do oddziału integracyjnego
w publicznej szkole podstawowej ogólnodostępnej
§ 15. 1. Dzieci nieposiadające orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego ze względu na niepełnosprawność, przyjmuje się do klasy pierwszej oddziału integracyjnego w publicznej szkole podstawowej ogólnodostępnej po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego na zasadach określonych w rozdziale 3 regulaminu, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. W postępowaniu rekrutacyjnym, o którym mowa w ust. 1, bierze się pod uwagę następujące kryteria:
- szczególne potrzeby kandydata;
- miejsce zamieszkania kandydata w obwodzie danej szkoły podstawowej ogólnodostępnej, w której zorganizowany jest oddział integracyjny.
3. Za spełnienie kryterium wymienionego w ust. 2 pkt 1 przyznaje się 2 punkty, natomiast za spełnienie kryterium określonego w ust. 2 pkt 2 przyznaje się 1 punkt.
4. W celu potwierdzenia spełniania kryterium określonego w ust. 2 pkt 1, do wniosku, o którym mowa w § 7, dołącza się opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Klasa VI: Wyniki egzaminu z języka angielskiego
Poniżej wyniki próbnego egzaminu z języka angielskiego.
Postępowanie rekrutacyjne na rok szkolny 2016/2017
Poniżej znajdą Państwo terminy postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego na rok szkolny 2016/2017 dla klas pierwszych szkół podstawowych.
Lp Rodzaj czynności Termin w postępowaniu rekrutacyjnym Termin w postępowaniu uzupełniającym 1 Złożenie wniosku o przyjęcie do szkoły podstawowej 1 marca - 31 marca 9 maja - 23 maja 2 Weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do szkoły podstawowej 1 kwietnia - 6 kwietnia 23 maja - 31 maja 3 Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych 8 kwietnia 1 czerwca 4 Potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia w postaci pisemnego oświadczenia 11 kwietnia - 4 maja 3 czerwca - 27 czerwca 5 Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych 6 maja 30 czerwca
Spotkanie z przedstawicielami policji.
04.02.2016 r. w naszej placówce odbyło się spotkanie z przedstawicielami policji, straży pożarnej i WOPR-u w ramach akcji "bezpieczne ferie". Uczniowie mieli okazję poznać jak bezpiecznie korzystać z uroków zimy na wyjazdach, obozach, np.: w górach itp. Ponadto dzieci dowiedziały się jakie zagrożenia wiążą się z internetem lub rozmawianiem z obcymi osobami oraz czego w takich sytuacjach unikać. Dla wszystkich, którzy przebywają w czasie ferii zimowych w domach, mówiono o zasadach bezpieczeństwa jakie należy zachować korzystając z telewizora, komputera, kuchenki, piecyków itp. W każdym groźnym wydarzeniu, w którym będziemy uczestniczyć powinniśmy zawsze zaalarmować o tym osobie dorosłej bądź zadzwonić pod nr 112, 997, 998, 999.
Pedagog szkolny
Sprawozdanie z przeprowadzanych zajęć integrujących zespół klasowy poprzez wspólne granie z elementami ludoterapii.
Prowadzący: mgr Adrian Wyskowski (pedagog szkolny)
W I półroczu roku szkolnego 2015/2016 przeprowadzonych zostało 6 godzin zajęć w klasach I - III. Zajęcia miały na celu szeroko pojętą integrację zespołu klasowego. Zastosowanym środkiem dydaktycznym były gry planszowe dostosowane swoim poziomem do etapu rozwojowego uczniów. Poprzez udział w zajęciach dzieci miały szanse zapoznać się z alternatywnymi metodami spędzania wolnego czasu oraz wdrożyć się w zasady fair play. Ponadto uczestnictwo w zajęciach kształtuje nawyki właściwego zachowania się w grupie rówieśniczej.
Zajęcia te odbywają się również cyklicznie jako klub gier planszowych w szkole i domu kultury, gdzie możliwość udziału mają wszystkie chętne dzieci z klas I - VI.
Kreatywne zajęcia w Ia
Oto jak bawiliśmy się z wodą i nie tylko :) Poznaliśmy trzy stany skupienia, dowiedzieliśmy się, dlaczego na niebie są chmury i dlaczego pada deszcz. Bawiliśmy się z rozsypanką literową i sylabową... a także porównywaliśmy liczby :) było ciekawie i wesoło. Sami zobaczcie!
Bezpieczna i przyjazna szkoła
W ramach Rządowego programu "Bezpieczna i przyjazna szkoła" na lata 2014 - 2016 opracowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej działa bezpłatna pomoc telefoniczna oraz online dla dzieci i młodzieży w sprawach zagrożeń bezpieczeństwa dzieci w domu, w szkole i w internecie:
116 111 - Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży dostępny codziennie 1200-2200,
www.116111.pl,
800 100 100 - Telefon dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa Dzieci czynny od poniedziałku do piątku 1200-1800,
www.800100100.pl albo pomoc@800100100.pl
Linie te obsługują terapeuci, psychologowie działający w Fundacji Dzieci Niczyje, prowadzącej program "Chronimy Dzieci", który daje potwierdzenie, że placówka oświatowa realizuje politykę ochrony dzieci przed przemocą. O taki certyfikat ubiega się też nasza szkoła z czego ogromnie się cieszymy.
Archimedes.Plus
Laureaci Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Historycznej Archimedes.Plus przeprowadzonej przez pana Adriana Wyskowskiego w naszej szkole:
1. Agnieszka Banaś laureat I stopnia z wyróżnieniem - 100 pkt./100 pkt.
2. Anastazja Banaś laureat I stopnia 96 pkt./100 pkt.
3. Marta Młynek laureat II stopnia 92 pkt./100 pkt.
4. Patrycja Budzik laureat III stopnia 88 pkt./100 pkt.
5. Nadia Banasiak laureat IV stopnia 84 pkt./100 pkt.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy a laureatom serdecznie gratulujemy!
A tymczasem w klasie I b...
Ostatnie lekcje przed świętami Bożego Narodzenia. Klasy pilnują zrobione przez nas aniołki. A podczas wizyty w ŚDK pomagaliśmy Zimie w lepieniu bałwanków. Sami zobaczcie!
Archiwum Aktualności