Wymagania edukacyjne z j. angielskiego w klasie IV, Vb i VIa
Zasady pracy na lekcjach języka angielskiego w klasach 4-6:
mgr Anna Matejczyk
-
Co należy mieć na lekcji?:
-
podręcznik (BRAINY wydawnictwa Macmillan)
-
ćwiczenia
-
zeszyt
-
zielony długopis i/lub kolorowe markery, ołówek
Za każdy brak zeszytu bądź ćwiczeń, uczeń otrzymuje uwagę.
Szczegółowy rozkład materiału nauczania oraz wymagania edukacyjne na poszczególne oceny dostępne są do wglądu u nauczyciela.
-
Co czeka ucznia gdy nie odrabia prac domowych?
Prace domowe należy przynosić w wyznaczonym przez nauczyciela terminie. W przypadku braku zadania domowego, nauczyciel odnotowuje ten fakt w zeszycie przedmiotowym ucznia lub w ćwiczeniach i poleca uzupełnić brakujące zadanie. W przypadku nieuzupełnienia braku w wyznaczonym przez nauczyciela terminie, uczeń dostaje ocenę niedostateczną.
-
Co robimy w przypadku nieobecności na lekcji?
W przypadku nieobecności ucznia na lekcji, po powrocie ucznia do szkoły nauczyciel zaznacza uczniowi ćwiczenia do wykonania i tłumaczy sposób ich wykonania. Uczeń ma obowiązek nadrobić zaległości do tygodnia od dnia powrotu do szkoły po chorobie.
-
Przedmiotowy system oceniania:
Ocenie podlegają:
-
konkursy (waga 5)
-
testy pisemne (waga 4)
-
kartkówki (waga 3)
-
odpowiedzi ustne (waga 2)
-
prace projektowe (waga 2)
-
aktywność, zadania domowe (waga 1)
Sprawdziany pisemne odbywają się po każdym zakończonym dziale i są zapowiadane z tygodniowym wyprzedzeniem z podaniem zakresu materiału do wyuczenia się. Kartkówki obejmują zakres 3 ostatnich lekcji i mogą nie być zapowiedziane.
Wszystkie oceny mogą być poprawione na życzenie ucznia w terminie wskazanym przez nauczyciela, jednak nie później niż 2 tygodnie od otrzymania oceny negatywnej.
Skala ocen za testy językowe:
Ocena celująca (6) - 97 - 100% w teście głównym oraz zaliczone zadanie dodatkowe
ocena bardzo dobra (5) 91 - 100%
ocena dobra (4) 71 - 90%
ocena dostateczna (3) 51 - 70%
ocena dopuszczająca (2) 31 - 50%
ocena niedostateczna (1) 0 - 30%
Za aktywność na lekcji, odpowiedzi ustne i niektóre ćwiczenia sprawdzające umiejętność słuchania i czytania ze zrozumieniem (wyznaczone przez nauczyciela) uczniowie otrzymują punkty kredytowe (1, 2 lub „złoty”, który uprawnia do zdobycia oceny celującej), które po okresie 2 tygodni przeliczane są na oceny (5 punktów + „złoty” - celujący; 5 punktów – bardzo dobry, 4 punkty – dobry, 3 punkty – dostateczny, 1- 2 punkty – dopuszczający).
KRYTERIA OCENY ĆWICZEŃ
ocena niedostateczna: uczeń nie uzupełnia ćwiczeń
ocena dopuszczająca: uczeń uzupełnia ćwiczenia, brakuje od 6 do 7 zadań; liczne błędy ortograficzne.
ocena dostateczna: ćwiczenia prowadzone są starannie, brakuje od 5 do 6 zadań; liczne błędy ortograficzne.
ocena dobra: ćwiczenia prowadzone są starannie, brakuje od 3 do 4 zadań; nieliczne błędy ortograficzne.
ocena bardzo dobra: ćwiczenia prowadzone są bardzo starannie, brakuje nie więcej niż 2 zadań; sporadyczne błędy ortograficzne.
ocena celująca: ćwiczenia prowadzone są bardzo starannie, oprócz ćwiczeń podstawowych, wykonywane są ćwiczenia dodatkowe; sporadyczne błędy ortograficzne.
Przy wystawianiu ocen semestralnych i końcoworocznych, z uzyskanych ocen cząstkowych obliczana jest średnia ważona.
Warunki i tryb uzyskania wyższej niż przewidywana śródrocznej/ rocznej oceny klasyfikacyjnej z j. angielskiego jest zgodny z WO
Ocenę celującą otrzymuje uczeń, który:
-
posiadł wiedzę i umiejętności znacznie wykraczające poza program nauczania przedmiotu w danej klasie, samodzielnie i twórczo rozwija własne uzdolnienia oraz
-
biegle posługuje się zdobytymi wiadomościami w rozwiązywaniu problemów teoretycznych i praktycznych z programu nauczania danej klasy, proponuje rozwiązania nietypowe, rozwiązuje także zadania wykraczające poza program nauczania tej klasy lub
-
osiąga sukcesy w konkursach i olimpiadach przedmiotowych i innych, kwalifikując się do finałów na szczeblu miejskim, wojewódzkim (regionalnym) albo krajowym lub posiada inne porównywalne osiągnięcia.
-