• Aktualności

            • Zasady bezpiecznego korzystania z pojazdów publicznego transportu zbiorowego w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce.

            •  

              Zasady bezpiecznego korzystania z pojazdów publicznego transportu zbiorowego w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce. Główny Inspektorat Sanitarny, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Infrastruktury, 24.08.2020 r.

              Pasażer:

              1. Pasażer ma obowiązek zasłaniania ust i nosa w pojazdach publicznego transportu zbiorowego.
              2. Pasażer ma obowiązek zachowania bezpiecznego odstępu od innych pasażerów.

              Kierowca i obsługa pojazdu:

              1. Obsługa pojazdu ma obowiązek zasłaniania ust i nosa (rekomendowane maseczki, przyłbice). Obowiązek nie dotyczy kierowców pojazdów, którzy przebywają w wydzielonych w pojeździe kabinach, nie mając kontaktu z pasażerami i innymi pracownikami obsługi pojazdu.
              2. Kierujący pojazdem może nie wpuścić  do pojazdu osoby bez zasłoniętych ust i nosa oraz wyprosić  pasażera z pojazdu, który nie zasłania ust i nosa.
              3. Zablokowanie przycisków do otwierania/zamykania drzwi. Otwieranie/zamykanie drzwi przez kierującego.

              Przedsiębiorca:

              1.  Obłożenie miejsc w pojazdach musi być zgodne z aktualnymi przepisami prawnymi:
                1. 50% liczby miejsc siedzących albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych – w ramach gminnych przewozów pasażerskich, komunikacji miejskiej, powiatowo-gminnych przewozów pasażerskich i powiatowych przewozów pasażerskich w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 3, 4, 10 i 10a ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym i przewozów pojazdami samochodowymi przeznaczonymi konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą – wykonywanych wyłącznie w obszarze czerwonym,
                1. 100% liczby miejsc siedzących albo 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.
              2. Ozonowanie pojazdu lub dezynfekcja z użyciem alternatywnej metody po zakończeniu przewozu każdego dnia.
              3. Regularne mycie i dezynfekcja, stosownie do potrzeb, powierzchni dotykowych w pojeździe podczas przerw w pracy pojazdu, nie mniej niż 2 razy dziennie.
              4. W razie konieczności  zwiększenie częstotliwości kursowania pojazdów w godzinach szczytu komunikacyjnego.
              5. W przypadku szkolnych przewozów autobusowych, zapewnienie środków do dezynfekcji rąk przy wsiadaniu do pojazdu i po jego opuszczeniu przez pasażerów.
              6. Zapewnienie dla pasażerów środków do dezynfekcji na terminalach, dworcach autobusowych, z których odjeżdżają i przyjeżdżają pojazdy komunikacji publicznej.
              7. Umieszczenie w pojeździe informacji dot. obowiązku zasłaniania ust i nosa oraz zachowania dystansu społecznego co najmniej 1,5 m.
              8. Aktualizowanie zasad w zależności od obowiązywania w danym powiecie strefy czerwonej lub żółtej.
              9. W przypadku stosowania w pojeździe urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych, tzn. działających w systemie zapewniającym możliwość pracy bez stosowania powietrza pochodzącego z cyrkulacji powietrze zużyte wywiewane z wnętrza pojazdu powinno być, w miarę możliwości, usuwane na zewnątrz, a do wnętrza nawiewane powinno być głównie uzdatnione powietrze świeże (atmosferyczne) z możliwie jak najmniejszym dodatkiem powietrza z systemu cyrkulacji.
              10. Jeśli w pojeździe stosowane jest powietrze podlegające cyrkulacji, krążące w układzie zamkniętym, powinno podlegać filtracji z użyciem wysokiej klasy filtrów powietrza o oznaczeniach zgodnych z aktualną klasyfikacją filtrów i normami określającymi ich sprawność w zakresie redukcji liczby cząstek o określonej wielkości – stosowanie powietrza z cyrkulacji jest dopuszczalne tylko w przypadku braku możliwości innych rozwiązań technicznych oraz ograniczone do niezbędnego minimum. Personel techniczny podczas dezynfekcji musi stosować odpowiednie środki ochrony osobistej.
              11. W przypadku braku wentylacji lub klimatyzacji, pożądanym jest, aby wymiana powietrza w środkach transportu odbywała się poprzez pozostawienie otwartych okien i wywietrzników dachowych.
              12. W przypadku zagrożenia biologicznego (przejazd osoby chorej z wyraźnymi objawami choroby, krew i wymioty) konieczne jest natychmiastowe wycofanie pojazdów z eksploatacji do czasu pełnej dezynfekcji.
            • List Ministra Edukacji Narodowej z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2020/2021

            • listministraedukacjinarodowejzokazjirozpoczeciarokuszkolnego2020_2021wwersjipdf.pdf​​​​​​​

              Warszawa, 28 sierpnia 2020 r.


              Szanowni Państwo,

              Dyrektorzy i Nauczyciele,

              Drodzy Uczniowie i Rodzice,

              wkrótce rozpoczniemy nowy rok szkolny 2020/2021. Po kilkumiesięcznej przerwie uczniowie i nauczyciele wrócą do szkół i swoich codziennych obowiązków. Decyzję o przywróceniu zajęć stacjonarnych podjęliśmy po wielu rozmowach i konsultacjach z ekspertami. Wspólnie ustaliliśmy, że edukacja, podobnie jak wiele innych dziedzin życia społecznego i gospodarczego, powinna funkcjonować w sposób zbliżony do tego sprzed pandemii. Powrót dzieci do stacjonarnej nauki w szkołach zaplanowała również zdecydowana większość państw europejskich.


              Kształcenie na odległość nie zastąpi bezpośredniego kontaktu ucznia z nauczycielem, a najnowocześniejsze nawet technologie nie stworzą odpowiedniej przestrzeni do budowania trwałych relacji rówieśniczych. Przedłużająca się izolacja może w dalszej perspektywie przynieść wiele negatywnych skutków. Chodzi nie tylko o rozwój intelektualny i mniejszą efektywność procesu kształcenia na odległość, ale również o przygotowanie młodego człowieka do dorosłości, do życia w społeczeństwie, które w dużym stopniu kształtuje się w środowisku szkolnym.


              Rozumiem obawy części rodziców i nauczycieli związane z powrotem do stacjonarnych zajęć w szkołach i placówkach oświatowych. Bezpieczeństwo uczniów, nauczycieli i innych pracowników oraz dyrektorów, a także rodziców – to nasz priorytet. Dlatego też przygotowaliśmy odpowiednie regulacje prawne, wytyczne i zalecenia, które w przypadku większego zagrożenia epidemicznego pozwolą na wprowadzenie adekwatnych do danej sytuacji działań i środków. Stworzyliśmy elastyczne rozwiązania, takie jak możliwość realizowania nauczania w trybie mieszanym lub zdalnym zarówno dla całej szkoły, jak i poszczególnych oddziałów. Umożliwiliśmy także dyrektorom wprowadzenie dodatkowych środków bezpieczeństwa na terenie danej placówki.


              Stale współpracujemy z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektorem Sanitarnym i na bieżąco reagujemy na sytuację. Wspieramy dyrektorów i organy prowadzące w przygotowaniach do rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Umożliwiamy dyrektorom zamówienie maseczek i płynów do dezynfekcji na potrzeby szkół. Przekażemy szkołom również termometry bezdotykowe. Środki te będą bezpłatnie dostarczane przez Ministerstwo Zdrowia.


              Wszystkim nam zależy na bezpiecznym powrocie dzieci do szkół. Chcemy, aby uczyły się one razem z rówieśnikami, przy wsparciu ze strony nauczycieli i dyrektorów. Jestem przekonany, że wspólne, odpowiedzialne działania ograniczą ryzyko oraz pozwolą na funkcjonowanie szkół i placówek w tradycyjnej formule.


              Nowy rok szkolny to, obok kwestii związanych z bezpieczeństwem, także nowe wyzwania edukacyjne i kierunki działania. Chcemy, aby nauka w szkole rozwijała umiejętności, które pozwolą młodym ludziom mierzyć się z wyzwaniami współczesnego świata. Stąd nacisk na kształtowanie samodzielności, innowacyjności i kreatywności u uczniów. Ważnym elementem edukacji powinno być także stałe rozwijanie kompetencji cyfrowych, w tym bezpieczne i efektywne korzystanie
              z nowych technologii.


              Szkoła odgrywa niezwykle istotną rolę w wychowaniu młodego człowieka – uczy szacunku do własnej kultury, historii i języka ojczystego. Rok 2020 to rok wielu rocznic historycznych ważnych dla kształtowania polskiej tożsamości narodowej i pamięci zbiorowej. W maju świętowaliśmy 100. rocznicę urodzin Papieża Jana Pawła II, a w sierpniu – 100. rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. Wkrótce obchody podpisania porozumień sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”, a także kolejna rocznica wybuchu II wojny światowej. Znajomość tych wydarzeń jest kluczowa zarówno dla patriotycznego wychowania młodego pokolenia, jak również dla lepszego i pełniejszego zrozumienia procesów, które dzieją się współcześnie. Chciałbym, aby te rocznice znalazły należne im miejsce w toku edukacji.


              Nie możemy zapomnieć o wychowaniu uczniów nie tylko na dobrych obywateli, ale i po prostu dobrych ludzi. Kształtowanie właściwej postawy moralnej młodego pokolenia Polaków to także bardzo ważne zadanie szkoły.


              U progu nowego roku szkolnego życzę wszystkim, aby był on spokojny i bezpieczny, a także obfitował w sukcesy edukacyjne oraz wychowawcze. Jestem przekonany, że wytrwałość w nauce i konsekwentne rozwijanie swoich talentów pozwoli uczniom osiągnąć jak najlepsze wyniki w nauce i w czerwcu przyszłego roku z dumą odebrać szkolne świadectwa.


              Z wyrazami szacunku


              Dariusz Piontkowski

              Minister Edukacji Narodowej

            • Uwaga!!! Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/21

            • Pierwszy dzwonek tuż, tuż! 
              Poniżej przedstawiamy szczegółowy grafik rozpoczęcia roku szkolnego we wtorek, 1 września.

              Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 odbędzie się zgodnie z harmonogramem:

               

              klasa II a – godzina 10.00   sala 2.6

              klasa II b – godzina 10.00   sala 1.5

              klasa III a – godzina 10.00   sala 1.3

              klasa III b – godzina 10.00   sala 1.4

               

              klasa IV – godzina 9.30   sala 2.5

              klasa V – godzina 9.30   sala 0.2

              klasa VI a – godzina 9.30   sala 2.4

              klasa VI b – godzina 9.30   sala 2.3

               

              klasa VII a – godzina 9.00   sala 2.8

              klasa VII b – godzina 9.00   sala 0.7

              klasa VIII – godzina 9.00   sala 0.4

            • Aplikacja ProteGO Safe – wspólny list Ministra Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego do rodziców

            • Aplikacja ProteGO Safe – wspólny list Ministra Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego do rodziców

              21.08.2020

              Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski i Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas skierowali do rodziców uczniów specjalny list, w którym zachęcili do zainstalowania aplikacji ProteGo Safe. Szefowie MEN i GIS podkreślili, że narzędzie to pozwala ograniczać ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa i wspiera bezpieczny powrót dzieci do szkół.

              Wspólny list Ministra Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego

              – Przygotowujemy się na bezpieczny powrót uczniów do szkół. Jesteśmy przekonani, że wspólne i odpowiedzialne działania pozwolą ograniczać ryzyko szerzenia się wirusa – napisali szefowie MEN i GIS w liście skierowanym do rodziców.

              Szefowie MEN i GIS przedstawili w nim zalety aplikacji, takie jak test oceny ryzyka i dziennik zdrowia, dzięki którym można otrzymać konkretne rekomendacje dotyczące bezpiecznych zachowań oraz – w razie potrzeby – przyspieszyć ścieżkę diagnozowania i leczenia. Podkreślili jednocześnie, że ProteGO Safe to także sprawdzone i wiarygodne źródło informacji na temat pandemii koronawirusa.

              Minister Edukacji Narodowej i Główny Inspektor Sanitarny zaznaczyli, że skuteczność aplikacji zależy od tego, jak wiele osób będzie z niej korzystało. Dlatego też szczególnie ważne są wspólne i odpowiedzialne działania:

              – Gorąco zachęcamy do zainstalowania na telefonach komórkowych aplikacji ProteGO Safe. To narzędzie, które informuje o możliwym kontakcie z osobą zarażoną. Aplikacja zawiera także wiarygodne i sprawdzone informacje dotyczące pandemii koronawirusa i umożliwia samokontrolę stanu zdrowia. Jest bezpłatna, dobrowolna i w pełni bezpieczna – napisali Minister Edukacji Narodowej i Główny Inspektor Sanitarny.

              Aplikacja ProteGO Safe – jak to działa?

              ProteGO Safe to aplikacja, która powiadamia o możliwym kontakcie z koronawirusem. Jeśli osoba z naszego otoczenia zachoruje, wówczas otrzymamy odpowiednie powiadomienie. Aplikacja poinformuje również, jakie środki ostrożności zachować i jak postępować w przypadku podejrzenia infekcji u siebie lub swoich bliskich.

              ProteGO Safe to także wiarygodne i sprawdzone źródło wiedzy. W aplikacji znajdują się komunikaty potwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny, a także informacje opracowane na podstawie danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

              Aplikacja składa się z dwóch modułów:

              • pierwszy umożliwia samokontrolę stanu zdrowia. Jest to „dziennik zdrowia”, który na bieżąco pozwala weryfikować, czy i w jakiej grupie ryzyka zakażenia jesteśmy,
              • drugi to skanowanie otoczenia i komunikowanie o ryzyku kontaktu z wirusem.

               

              Więcej informacji na stronie: https://www.gov.pl/web/protegosafe.

              Zachęcamy do pobrania aplikacji ProteGO Safe!

               

              Departament Informacji i PromocjiMinisterstwo Edukacji Narodowej 

              Materiały

              ProteGo Safe list MEN i GISProteGo​_Safe​_list​_MEN​_i​_GIS.PDF 0.39MBProteGo Safe list MEN i GISProteGo​_Safe​_list​_MEN​_i​_GIS.DOCX 0.19MB

            • Zaproszenie dla Rodziców uczniów klas pierwszych

            •  

              Zapraszamy Rodziców uczniów klas pierwszych na spotkanie organizacyjne 27 sierpnia 2020 r. (czwartek) o godzinie 17.00.

              Spotkanie odbędzie się z zachowaniem reżimu sanitarnego (maseczki, dezynfekcja rąk).                               Prosimy, by każdego ucznia reprezentował tylko jeden z Rodziców.

            • PROPOZYCJA WYPRAWKI PIERWSZOKLASISTY

            •  

              Rok szkolny 2020/2021


              Przybory

               

              • Lekki usztywniany tornister szkolny dostosowany do wzrostu dziecka.
              • Piórnik, a w nim 2 miękkie ołówki, gumka, temperówka, kredki ołówkowe miękkie, linijka 15 -20 cm, mazaki, klej w sztyfcie, nożyczki z zaokrąglonymi końcami.
              • Pióro ze stalówką będzie potrzebne w późniejszym terminie (od drugiego semestru).
              • Zeszyty: cztery 16- kartkowe w kratkę (edukacja matematyczna), cztery 16- kartkowe w wąskie linie (edukacja polonistyczna), zeszyt 32-kartkowy do korespondencji (w kratkę),  zeszyt  do religii. Zeszyty podpisane na przedniej okładce (imię i nazwisko ucznia, klasa).
              • Strój galowy na uroczystości szkolne: dziewczynki – biała bluzka, granatowa lub czarna spódnica, chłopcy – biała koszula, granatowe lub czarne spodnie.
              • Obuwie do szkoły na zmianę (tenisówki) oraz worek na obuwie.
              • Strój na zajęcia sportowe w podpisanym worku: koszulka z krótkim rękawem i krótkie spodenki, a na chłodniejsze dni dres.
              • Chusteczki higieniczne.
              • Patyczki do liczenia lub małe liczydło.
              • Kolorowa bibuła.
              • Śniadaniówka + bidon.

               

              Materiały, które będą w szafkach w sali lekcyjnej

               

              • Blok rysunkowy biały i kolorowy ( A4).
              • Blok techniczny biały i kolorowy (A4 oraz A3).
              • Papier kolorowy (prosimy nie kupować wycinanek samoprzylepnych).
              • Kredki świecowe lub pastele.
              • Farby plakatowe (podpisane + 2 pędzle o różnej grubości).
              • Kubeczek plastikowy na wodę.
              • Plastelina.
              • Podkładka na stolik.
              • Teczka na gumkę (do przechowywania sprawdzianów).

               

               

              Bardzo ważne!

              Drodzy Rodzice, prosimy, aby wszystkie zeszyty, podręczniki, przybory, worki były podpisane imieniem i nazwiskiem dziecka oraz określoną klasą.

               Nowa sytuacja, emocje, obowiązki mogą sprawić, że dziecko może zapomnieć, które rzeczy są jego lub pomylić podobne przedmioty.

               

               

            • Udanych wakacji!

            • Kochani Uczniowie

              z okazji rozpoczynających się wakacji życzymy Wam wiele radości, bezpiecznego odpoczynku oraz wspaniałych wrażeń. Niech czas wakacyjnej beztroski posłuży Wam również do  rozwijania pasji i zainteresowań, przeżycia miłych i niezapomnianych chwil. Po trudach nauki, zwłaszcza konieczności  odbywania zdalnej edukacji, życzymy Wam spokojnych i udanych wakacji, pełnych ciekawych przygód i przyjemnych wyjazdów.

               

              Dyrektor oraz Nauczyciele

              Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 1

                                                                                                                                                           w Piekarach Śląskich

            • Uwaga ważne!!!

            • W nawiązaniu do zbliżającej się rekrutacji kandydatów do szkół ponadpodstawowych ( 15 czerwca) oraz wielu pytań i wątpliwości, które pojawiają się w rozmowach z wychowawcami  ósmych klas, kandydatami i ich rodzicami oraz administratorami naboru w szkołach ponadpodstawowych informuję, że organizowane jest wydarzenie, które przybliży, głównie kandydatom, temat tegorocznej rekrutacji. Wydarzenie jest bezpłatne i może w nim uczestniczyć dowolna osoba. Informacja o tym przedsięwzięciu znajduje się na stronie naboru slaskie.edu.com.pl

            • Dzień Dziecka

            • Z okazji Waszego święta składamy Wam najserdeczniejsze życzenia,

              dużo uśmiechu, dziecięcej radości i ciepła.
              Dyrektor, nauczyciele i pracownicy ZSP1

            • Konkurs "Piekarski Kotylion"

            • Uczennica klasy Ia Joasia Wyskowska wzięła udział w konkursie "Piekarski Kotylion" i zajęła I miejsce w swojej kategorii wiekowej.

              Gratulujemy!

            • Zwroty za obiady...

            • Szanowni  Rodzice

              W związku z zaistniałą  sytuacją uprzejmie informujemy, że mają Państwo możliwość otrzymania  zwrotu za obiady na konto. Zrealizowane mogą one zostać na podstawie pisemnego wniosku rodzica. Jednocześnie zwracamy  uwagę, że jeżeli wyrażą Państwo taką wolę, to pieniądze, które wpłacili Państwo za obiady nie przepadną i przechodzą na poczet obiadów w momencie wznowienia działalności placówki (jeżeli wznowienie działalności nastąpi np. do końca czerwca). Jednocześnie informujemy, że w przypadku zwrotu pieniędzy za obiady, w momencie wznowienia działalności placówki, rodzic będzie musiał w tym samym dniu dokonać wpłaty za obiady, aby można było przygotować posiłki.