e-Biblioteka
Drodzy Rodzice i Uczniowie!
By umilić Wam czas spędzony w domu, rusza wirtualna biblioteka szkolna, dzięki której możecie liczyć na ciekawe propozycje czytelnicze i nie tylko. Zapraszam do odwiedzania naszej podstrony "e-Biblioteka ZSP1", w której pojawiać się będą materiały do rozwijania swoich zainteresowań oraz pasji związanych z czytelnictwem. Zachęcam też do kontaktu poprzez dziennik elektroniczny oraz adres e-mail: bibliotekarzzsp1@wp.pl.
Pozdrawiam, Agata Konarkowska – bibliotekarz szkolny.
05.01.2022
Drodzy Uczniowie!
Zapraszam wszystkich chętnych na konsultacje on-line, które odbędą się dziś o godzinie 15. Link : https://meetingsemea19.
webex.com/meet/pr955761917
04.01.2022
Wczoraj, 3 stycznia, obchodziliśmy 130 rocznicę urodzin Johna Ronalda Reuela Tolkiena, angielskiego pisarza i filologa, który zyskał sławę międzynarodową jako autor cyklu utworów literackich o charakterze baśniowym. Z tej okazji chciałam zaproponować Wam wykreślankę dotyczącą jednej z powieści autora. Kto pierwszy napisze do mnie (za pośrednictwem Librusa) tytuł tej powieści, otrzyma nagrodę. Zapraszam do zabawy!
lamiglowka_(2).pdf
03.01.2022
Drodzy Uczniowie, nowy rok to czas postanowień. Jeśli nie macie jeszcze pomysłu na swoje noworoczne postanowienie, proponuję Wam takie: "Będę popełniać mniej błędów językowych". Aby je spełnić, należy ćwiczyć posługiwanie się naszą piękną mową. Zachęcam do rozwiązania quizu, który z pewnością Wam w tym pomoże.
https://polszczyzna.pl/quiz-
ortograficzny-2/
Drodzy Uczniowie, to już ostatni dzień nauki przed przerwą świąteczną. Z tej okazji chciałam zaproponować Wam zagadkę. Kto jako pierwszy odpowie na pytanie i wyśle odpowiedź pisemnie na mojego Librusa, otrzyma nagrodę.Zadanie - skąd pochodzi ten cytat:"Jest mnóstwo rzeczy, które przyniosły mi wiele dobrego, choć nie przyniosły mi żadnego zysku. Taką rzeczą są właśnie święta Bożego Narodzenia. Oczywiście, jest to czas hołdu i czci dla samego wydarzenia, ale dla mnie te święta to także miły czas dobroci, wybaczania i miłosierdzia"Wesołych Świąt, Agata Konarkowska
Drodzy uczniowie, przypominam Wam o możliwości skorzystania z lektur bez konieczności wychodzenia z domu. Na stronie wolnelektury.pl znajdziecie między innymi "Zemstę" A. Fredry (https://wolnelektury.pl/
katalog/lektura/zemsta/), czy "Balladynę" J. Słowackiego (https://wolnelektury.pl/ szukaj/?q=balladyna) Zachęcam do skorzystania.
28.04.2021
Uwaga ósmoklasiści!Już niedługo przed Wami pierwszy poważny egzamin. Chciałam zaproponować Wam dziś powtórkę w pigułce: https://maszuwage.pl/egzamin-
osmoklasisty/ A dla tych z Was, którzy mają już wszystko w głowie, małą powtórkę w postaci gry, która pomoże się zrelaksować: https://wordwall.net/pl/
resource/537662/polski/ autorzy-lektur-kl8
27.04.2021
Drodzy Czytelnicy,Dziś przypada Światowy Dzień Grafika. Święto obchodzone jest od 1995 roku, w rocznicę powstania Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Grafików Projektantów. Światowy Dzień Grafika przypomina nam o roli, jaką pełnią rysunki w naszym życiu. Coroczne święto, obchodzone 27 kwietnia, jest dniem grafika i grafika komputerowego oraz rysunku graficznego (m.in. grafiki użytkowej, wizerunku firmy), a także komunikacji wizualnej. A może chcielibyście spróbować swoich sił jako projektanci okładki książki? Wzór do wypełnienia znajdziecie tutaj: http://www.supercoloring.com/
pl/kolorowanki/ksiazka
26.04.2021
Drodzy Czytelnicy!Za Wami już mnóstwo przeczytanych lektur. Czy pamiętacie je wszystkie, a może trzeba sobie przypomnieć o czym były, jak nazywali się bohaterowie? Zachęcam Was do rozwiązania quizów z treści lektur: https://czasdzieci.pl/quizy/k,
11-literatura.html
23.04.2021
Kochani!Dziś obchodzimy wielkie święto – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji chciałyśmy przybliżyć Wam historię książki, jako przedmiotu codziennego użytku : https://www.youtube.com/watch?
v=KMYLYroaA-I&t=66s&ab_ channel= MuzeumNarodowewWarszawie oraz zaproponować ciekawą grę interaktywną, związaną z książką :
Zapraszamy do wspólnego świętowania!
Agata Konarkowska i Katarzyna Gajowska
21.04.2021
Moi Drodzy, jak widać za oknem, pogoda nie rozpieszcza. Dlatego chciałam zaproponować Wam dziś książki w postaci audiobooków do posłuchania w chłodne, deszczowe popołudnia. Dla każdego coś miłego:https://wolnelektury.pl/
katalog/lektura/mala- ksiezniczka/ https://wolnelektury.pl/
katalog/lektura/ksiega- dzungli/ https://wolnelektury.pl/
katalog/lektura/co-slonko- widzialo/ https://wolnelektury.pl/
katalog/lektura/krol-macius- pierwszy/
20.04.2021
Drodzy Uczniowie!20 kwietnia 1924 roku to wyjątkowa data dla kultury polskiej. Tego dnia założona bowiem została Fundacja Zamoyskich, dzięki której w przepięknym pałacu w Kórniku, niedaleko Poznania, powstała wyjątkowa biblioteka. Dziś chciałam zaprosić Was na wirtualną wycieczkę po tym miejscu, mam nadzieję, że Wam się spodoba : https://www.youtube.com/watch?
v=eEb9cCnYyPQ&ab_channel= Bibliofilka.pl
16.04.2021
Moi Drodzy!Dziś zapraszam wszystkie zainteresowane osoby na konsultacje czytelnicze o godzinie 14.00
Dostęp Cisco Webex Meetings: https://meetingsemea19.webex.
com/meet/pr955761917
15.04.2021
Witam, porcja na dziś i ciepłe pozdrowieniaCzy tęsknicie za grami słownymi? Ja je uwielbiam, dlatego chciałabym podzielić się z Wami dziś kolejną porcją zabawy. Łamigłówki znajdziecie tutaj: https://polszczyzna.pl/gry-
slowne-4/
14.04.2021
Kochani!Dziś, 14 kwietnia, obchodzimy Święto Chrztu Polski. Czy znacie to święto, które ustanowione zostało w 2019 roku? Jeśli nie zapraszam Was na stronę: http://swietochrztu.pl/ , gdzie znajdziecie wiele ciekawych informacji, filmów, konkursów związanych z obchodami.
13.04.2021
Drodzy Czytelnicy!Chciałam zaprosić Was do udziału w konkursie z okazji zbliżającego się Święta Chrztu Polski organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Piekarach Śląskich. Link i informacje tutaj:
http://www.biblioteka.piekary.
pl/n,konkurs-z-okazji-swieta- chrztu-polski Ponadto, zwracam się tu do uczniów klas szóstych, chciałam zaproponować Wam powtórkę z rozpoznawania części mowy i sporządzania wykresu zdania pojedynczego. Tutaj : https://epodreczniki.pl/a/
opis-zdania-pojedynczego--- cwiczenia/DFviviFTB znajdziecie wiele ćwiczeń z objaśnieniami, które rozwieją wasze wątpliwości.
12.04.2021
Uwaga uczniowie klas I-III, dziś coś specjalnie dla Was. Poniżej znajdziecie zagadkę, którą należy rozwiązać, a następnie znaleźć powiedzenie, które zawiera odgadnięte hasło i wysłać do mnie na adres: bibliotekarzzsp1@wp.pl Najszybsze 3 osoby otrzymają słodki upominek!Zagadka:
Po marcu przyjeżdża
w kwiecistej karecie.
Przed majem odjeżdża.
Kto taki? Czy wiecie?
09.04.2021
Moi Drodzy!
Dziś zapraszam wszystkie zainteresowane osoby na konsultacje czytelnicze o godzinie 14.00
Dostęp Cisco Webex Meetings: https://meetingsemea19.webex.com/meet/pr955761917
08.04.2021
Drodzy Uczniowie!
Choć przyszła do nas wiosna, pogoda nie rozpieszcza. Nie wiem jak Wy, ale ja szukam sobie zajęć na wypełnienie wolnego czasu. Ostatnio udało mi się zagrać w bardzo ciekawą grę interaktywną, gdzie szukałam tytułów utworów, w których występuje motyw wiosny. Jeśli macie ochotę zagrać, zapraszam : https://paniezbiblioteki.blogspot.com/2021/03/wiosno- ach-to-ty-wiosenne-literackie. html Mnie nie udało się odgadnąć wszystkich haseł, może Wy będziecie mieli więcej szczęścia. Powodzenia!
07.04.2021
Dziś chciałam zaproponować Wam quiz ortograficzny, w którym możecie sprawdzić swoją wiedzę na temat pisowni wyrazów łącznie bądź rozłącznie. Jestem pewna, że taka powtórka przyda się wszystkim, których czeka egzamin i nie tylko…Quiz znajdziecie tutaj:
https://polszczyzna.pl/quiz-
ortograficzny-2/
31.03.2021
Drodzy Uczniowie!Mamy to! Rozpoczęła się upragniona wiosna. Chciałam zaproponować Wam dziś odrobinę poezji związanej z tą piękną porą roku oraz dla rozrywki wykreślankę. Zapraszam do zabawy!
Wiersze o wiośnie dla młodszych i starszych znajdziecie tutaj: https://poezja.org/wz/zbior/
Wiersze_o_wio%C5%9Bnie/ Wykreślanka:
wiosna.pdf
Kochani!
Miejska Biblioteka Publiczna w Piekarach Śląskich przygotowała dla Was wspaniałą akcję pt.: „Mój przyjaciel motyl”. Akcja obejmie wiele działań, na przestrzeni kilku miesięcy. Na początku na stronie WWW biblioteki znajdziecie karty pracy i scenariusze do ciekawych zajęć.
Zachęcam do udziału. Materiały znajdziecie tutaj: http://www.biblioteka.piekary.
pl/n,moj-przyjaciel-motyl
22.12.2020
Drodzy Uczniowie!Dziś już ostatni dzień, kiedy zasiadacie przed monitorami komputerów, by spotkać się z nauczycielami i wychowawcami. Zobaczymy się ponownie dopiero w przyszłym roku, po zasłużonym odpoczynku.
Chciałam życzyć Wam wszystkim oraz Waszym rodzinom świąt pełnych ciepła, radości i nadziei na lepsze jutro. Wesołych Świąt!
Kochani Czytelnicy!
Dziś kolejna porcja arcyciekawych i zabawnych gier słownych: https://polszczyzna.pl/gry-
slowne-3/ Ponadto pragnę poinformować Was, że wasza koleżanka, Zuzia Samol z klasy 3a, zdobyła wyróżnienie w konkursie „Święta u dziesięciu skarpetek” organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Piekarach Śląskich. Relacja tutaj: http://www.biblioteka.piekary.
pl/n,swiateczne-konkursy- rozstrzygniete Gratulujemy!
18.12.2020
Drodzy Uczniowie!Zapraszam Was dziś na kolejne konsultacje czytelnicze on-line. Dostęp bez zmian! Widzimy się tym razem o 12.45. Zapraszam!
15.12.2020
Kochani!Czy Wy też macie już dosyć siedzenia w domu? Bo ja zdecydowanie tak. Dlatego postanowiłam wybrać się do Muzeum Górnośląskiego i obejrzeć piękne motyle, które wprawiły mnie we wspaniały nastrój. Przypomniały mi o ciepłym lecie, kolorowej łące, zapachu kwiatów…
Wiecie co? Postanowiłam zabrać Was ze sobą na tą wspaniałą wycieczkę. Jeśli macie ochotę pooglądać wspaniałe motyle, zapraszam tutaj: http://www.mgb.nazwa.pl/
przyroda/entomologia/
14.12.2020
Drodzy Uczniowie!Dziś chciałam przypomnieć Wam niezwykłą historie przedmiotu, z który spotykacie się na co dzień – historię książki. Czy wiecie, że kiedyś, dawno temu książki wyglądały zupełnie inaczej niż te, które znamy tak dobrze dzisiaj? Jesteście ciekawi tego, jak zmieniała się forma książki z upływem czasu? Zapraszam Was do obejrzenia krótkiej historii o tym, jak nasza historia zapisała się na stronach zwojów, ksiąg i … zobaczcie sami: https://www.youtube.com/watch?
v=FjfV6rWn7qI&ab_channel=%C5% 9Awiatoludki
11.12.2020
Drodzy Uczniowie!W związku z tym, iż macie do przeczytania lektury, wkleję Wam linki do dostępu on-line do niektórych z nich.
„W pustyni i w puszczy”: https://wolnelektury.pl/
katalog/lektura/w-pustyni-i-w- puszczy/ „Syzyfowe prace” : https://wolnelektury.pl/
katalog/lektura/syzyfowe- prace/ „Pan Tadeusz”: https://wolnelektury.pl/
katalog/lektura/pan-tadeusz/ Przypominam też o możliwości zamawiania lektur przez Librus, które będą przygotowane do odbioru w szkole.
Pozdrawiam, Agata Konarkowska – bibliotekarz szkolny.
10.12.2020
Witajcie!Czy spodobały się Wam zagadki słowne? Udało się Wam rozszyfrować znaczenie wszystkich obrazków? Przyznam się, że ja sama świetnie się przy tym bawię, dlatego też dziś chciałam zaproponować Wam kolejną część gier słownych. Znajdziecie je tutaj : https://polszczyzna.pl/gry-
slowne-ktore-zmusza-cie- myslenia-czesc-2/ Ponadto dla młodszych i nie tylko proponuję piękną baśń o dziewczynce, której życie nie oszczędzało… możecie przeczytać, lub posłuchać: https://wolnelektury.pl/
katalog/lektura/dziewczynka-z- zapalkami/
09.12.2020
Drodzy Uczniowie!Związki frazeologiczne to temat, który przewija się przez wszystkie etapy nauczania języka polskiego. Zauważyłam, że wielu z Was ma nadal kłopoty z tym zagadnieniem i postanowiłam podzielić się z Wami świetnym materiałem dotyczącym właśnie frazeologizmów. Być może pozwoli to Wam na lepsze zrozumienie tematu. Zapraszam do lektury: https://polszczyzna.pl/
frazeologizmy-skad-sie-wziely/
08.12.2020
Drodzy Uczniowie!Jak zapewne wiecie, posługiwanie się językiem polskim nie należy do najłatwiejszych. Dziś chciałam zaproponować Wam pierwszą część gier słownych, które zmuszają do myślenia i świetnie kształtują wyobraźnię. W linku znajdziecie kilka obrazków z podpisami, ciekawa jestem, czy uda Wam się rozszyfrować je właściwie. Zapraszam do zabawy: https://polszczyzna.pl/gry-
slowne-ktore-zmusza-cie- myslenia-czesc-1/
07.12.2020
Kochani!Za nami wspaniałe w polskiej tradycji święto – imieniny św. Mikołaja. Zwykle w tym dniu najmłodsi obdarzani są upominkami. Czy i Wam udało się w tym roku zasłużyć na prezent. Mam nadzieję, że tak! Ja chciałam zaproponować Wam mikołajkową prezentację, która sprawdzi, czy wiecie wszystko o tym miłym panu w czerwonym stroju. Zapraszam do zabawy: https://www.youtube.com/watch?
v=c0eDK6ykXVY&ab_channel= CzytankowoDlaDzieci
04.12.2020
Drodzy uczniowie!Dziś zapraszam Was na kolejne konsultacje czytelnicze on-line. Będę na Was czekać w moim wirtualnym pokoju od 14.15. Przypominam dostęp: https://meetingsemea19.webex.
com/meet/pr955761917
03.12.2020
Drodzy Uczniowie!Podobno nie wszyscy z Was jeszcze wiedzą, że biblioteka szkolna wychodząc naprzeciw Waszym potrzebom, umożliwia wypożyczanie książek pomimo nauczania zdalnego. Nie odbywa się to codziennie, ani w tradycyjnej formie, jednak warto skorzystać.
By wypożyczyć książkę, należy napisać do mnie za pośrednictwem dziennika Librus lub na adres e-mail bibliotekarzzsp1@wp.pl i „zamówić” książkę. Jestem w szkole co najmniej raz w tygodniu i przygotowuję wtedy dla Was książki. Oczywiście poinformuję w wiadomości o terminie odebrania książki. Zamówione pozycje czekają przy wejściu do szkoły, u osoby, która pełni tam dyżur.
Jeśli chcecie zwrócić książkę, wystarczy włożyć do środka karteczkę z imieniem, nazwiskiem i klasą i zostawić ją u osoby pełniącej dyżur przy wejściu do szkoły.
02.12.2020
Drodzy uczniowie!Dziś nastąpi podsumowanie obchodów Dnia Pluszowego Misia. Jak już pewnie widzieliście, na szkolnym profilu Facebook pojawiło się mnóstwo zdjęć w waszymi pluszowymi przyjaciółmi. Oprócz tego wkrótce pojawią się wyniki konkursu, w którym wzięliście udział. Mamy nadzieję, że zabawa w twórcę misia była świetna. Zapraszam do udziału kolejnych konkursach!
Jednocześnie informuję o przedłużeniu terminu składania prac do konkursu „Święta u Dziesięciu Skarpetek”, organizowanego we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Piekarach Śląskich. Prace można oddać do 10 grudnia, zachęcam do udziału, nagrody czekają!
01.12.2020
Kochani!Rozpoczął się grudzień – czas szczególny, czas oczekiwania, radosnego nastroju. Chciałam zaproponować Wam lekturę książki, którą być może niektórzy z Was już znają – „Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa to ponadczasowa historia, która pomoże zrozumieć, że święta to nie tylko choinka i prezenty… przekonajcie się sami: https://pl.wikisource.org/
wiki/Opowie%C5%9B%C4%87_ wigilijna_(1925)/ca%C5%82o%C5% 9B%C4%87 Młodsi uczniowie z pewnością chętnie sięgną po baśń, która opowiada o sile przyjaźni. Osadzenie akcji w pięknej scenerii pozwoli przenieść się Wam w magiczny zimowy świat, dostęp tutaj : https://wolnelektury.pl/
katalog/lektura/krolowa- sniegu/?gclid=Cj0KCQiAzZL- BRDnARIsAPCJs70bZV9oY38_ 5U2NC7W6FA4MRf72HSOE3pj7WZjSTm l1mmwQNDyEm30aAhyYEALw_wcB Zachęcam do czytania!
30.11.2020
Drodzy Uczniowie!Dziś, z uwagi na to, że jest ostatni dzień listopada, przypomnimy sobie, co to za dzień i jaką ma tradycje w polskich wierzeniach i zwyczajach. Otóż dzień 30 listopada nazywa się Andrzejkami, ale kim był ów Andrzej? Andrzej, jak głosi Ewangelia, był pierwszym z apostołów, który za głoszenie słowa bożego zginął i stał się patronem narodów słowiańskich. Czy wiecie, że do dziś historycy nie ustalili skąd tak naprawdę pochodzą zwyczaje andrzejkowe. Stale kłócą się czy obrzędy te wywodzą się z Grecji, czy może od narodów celtyckich. Jedno wiadomo na pewno – w Polsce pierwszy raz wspomniano o Andrzejkach w roku 1557 w sztuce teatralnej „Komedyjka Justyna i Konstancyjej” Marcina Bielskiego, renesansowego poety, pisarza i tłumacza. Z czasem zwyczaje andrzejkowe rozpowszechniły się i w całej Europie zaczęto kojarzyć ten dzień z wróżbami i zabawą. A Wy? Lubicie wróżby andrzejkowe? Może chcielibyście podzielić się tym, co wywróżyliście? Czekam na ciekawe wyniki wróżb, poślijcie je na adres e-mail : bibliotekarzzsp1@wp.pl
27.11.2020
Drodzy uczniowie!Dziś zapraszam Was na kolejne konsultacje czytelnicze on-line. Będę na Was czekać w moim wirtualnym pokoju od 14.15. Przypominam dostęp: https://meetingsemea19.webex.
com/meet/pr955761917
26.11.2020
Drogie czytelniczki!Dziś chciałam zaproponować Wam wyjątkową lekturę na chłodne jesienne wieczory. Ponadczasowa opowieść o przyjaźni i sile charakteru z pewnością się Wam spodoba. Atmosfera tajemnicy i niepewność o los bohaterki sprawią, że nie będziecie chciały przestać czytać. Zapraszam do lektury: https://wolnelektury.pl/
katalog/lektura/mala- ksiezniczka.html
25.11.2020
Drodzy Uczniowie!Nadszedł dzień, na który czekamy z utęsknieniem przez cały rok. Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. Wspólnie z panią Kasią Gajowską przygotowałyśmy dla Was z tej okazji kolejną niespodziankę. Każdy z Was – uczniów klas I-III otrzyma za pośrednictwem dziennika Librus specjalną prezentację, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Zachęcamy Was do zabawy i misiowego świętowania.
Agata Konarkowska i Katarzyna Gajowska.
Drodzy Uczniowie!
25 listopada obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. Pamiętacie skąd wzięło się to święto? W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt wybrał się na polowanie, podczas którego postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał uwolnić misia, a anegdota ta ukazała się w formie komiksu w amerykańskiej prasie. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Pewien producent zabawek zainspirowany obejrzaną historią postanowił stworzyć nową zabawkę dla dzieci, małego, pluszowego niedźwiadka. Na cześć prezydenta nazwał go Teddy Bear. Dzień Pluszowego Misia co rok obchodzimy w listopadzie. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny.
Tutaj znajdziecie kolorowankę on-line z misiem: https://www.kolorowankionline.
net/mis-uszatek-i-latawiec A może wolicie taką: https://www.kolorowankionline.
net/niedzwiadkowie Tutaj porcja łamigłówek o Misiu Uszatku: https://www.superkid.pl/
lamiglowki-bajki-mis-uszatek Mam nadzieję, że włączycie się chętnie w świętowanie ze swoimi misiami i podzielicie się zdjęciami z ulubionym misiem na szkolnym Facebook’u.
Kochani Czytelnicy!
Dziś chciałam zaprosić Was na konsultacje czytelnicze do mojego wirtualnego pokoju na platformie Cisco Webex Meetings. Będę dla Was dostępna od godziny 14.15 do 15.00. Zachęcam do spotkania!
Przypominam dostęp: https://meetingsemea19.webex.
com/meet/pr955761917
Moi drodzy, czy wiecie, że dokładnie 92 lata temu, 18 listopada 1928 roku został wyemitowany pierwszy w historii film o Myszce Miki? Twórcą postaci jest Walt Disney, który też użyczył Myszce swojego głosu w filmach. Kilka lat później otrzymał nawet Oscara za stworzenie jej postaci! A czy wiecie, że podczas drugiej wojny światowej Myszka Miki występowała na tle polskiego godła? Popularna Myszka stała się bohaterem kilkudziesięciu kreskówek, filmów oraz seriali animowanych. Jest główną postacią w parkach rozrywki o tematyce filmów Disneya, znamy ją z ubrań, plakatów, powstały tysiące zabawek na wzór Myszki i jej przyjaciół. Ciekawa jestem, czy ich znacie. Spróbujcie swoich sił w wykreślance, która ukrywa imiona innych bohaterów kreskówek z Mikim.
Kochani Czytelnicy!
Znów spotykamy się w tej nietypowej - zdalnej formie. Podobnie, jak miało to miejsce wiosną, na stronie WWW szkoły znajdowali będziecie różne propozycje związane z książkami, czytelnictwem, autorami i innymi ciekawymi sprawami. Dziś chciałam, byście obejrzeli krótki film opowiadający w zabawny sposób o tym, czym jest biblioteka:
Ponadto chciałam przypomnieć uczniom klas młodszych o konkursie Święta u Dziesięciu Skarpetek, organizowanym we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Piekarach Śląskich. Pamiętajcie, że prace konkursowe można składać osobiście w filii numer 1, lub przynieść do szkoły najpóźniej do 28 listopada. Szczegóły znajdziecie tutaj:konkurs-skarpetki-komplet_(1).odt
konkurs-skarpetki-komplet.pdfPozdrawiam serdecznie, Agata Konarkowska J
Drodzy Uczniowie!
Już jutro zakończenie roku szkolnego, czas zasłużonego odpoczynku, nabierania sił przed kolejnymi wyzwaniami. Gratuluje Wam wszystkim pięknych ocen, sukcesów i wiedzy, którą zdobyliście w tym roku szkolnym. Życze Wam, aby te wakacje były słoneczne, ciepłe, spokojne i przede wszystkim zdrowe. Mam nadzieję, że spotkamy się już w nowej rzeczywistości we wrześniu.
Udanych wakacji!
Drodzy Uczniowie!
Nadszedł czas zakończenia roku szkolnego, czas podsumowań i refleksji na temat tego, co było. Jeśli macie ochotę na podsumowanie i zweryfikowanie roku z książką, to zapraszam Was do zabawy z quizami czytelniczymi. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie : https://www.quizme.pl/testy-
z-lektur
Drodzy Uczniowie!
Zapraszam Was dziś na przedostatnie już spotkanie on-line w moim wirtualnym pokoju. Adres znacie - widzimy się o godzinie 13.00.
Drodzy Czytelnicy! Wielkimi krokami zbliżają się wakacje, nie ważne gdzie je spędzicie, pamiętajcie, że książka to najlepszy towarzysz. Wykorzystajcie wolny czas na czytanie. Miejska Biblioteka Publiczna w Piekarach Śląskich zachęca do skorzystania z bazy książek elektronicznych Ibuk Libra w ramach konsorcjum Śląskie Biblioteki Publiczne. Aby skorzystać z zasobów e-booków wystarczy być czytelnikiem piekarskiej biblioteki i w trakcie wizyty poprosić o indywidualny kod PIN, umożliwiający nieodpłatny i całodobowy dostęp do oferowanych wydawnictw. Można to zrobić także telefonicznie lub mailowo. Książki elektroniczne można czytać na komputerach PC, laptopach, tabletach, smartfonach z dostępem do Internetu. Zachęcam do skorzystania!
Drodzy ósmoklasiści, dziś chciałam polecić Wam już nie powtórki przy komputerze czy książkach, lecz przed telewizorem. Pamiętajcie, że ważne jest, by dobrze wypocząć przed wysiłkiem umysłowym. Zasiądźcie dziś przed telewizorem i weźcie udział w Wielkim Teście ósmoklasisty TVP. Propozycja TVP 1 już dziś o 21.40.
Tym, którzy nie myślą jeszcze o egzaminach, polecam ciekawą lekturę o ponadczasowej tematyce. Wyjątkowa forma literacka i postać znanego naukowca sprawiają, że książkę czyta się szybko i przyjemnie. Zapraszam do lektury:
https://wolnelektury.pl/
katalog/lektura/korczak- uparty-chlopiec.html
Drodzy ósmoklasiści, przed Wami pierwszy poważny egzamin. Zapewne zastanawiacie się, co jeszcze należy powtórzyć, by bez problemu przejść przez zadania egzaminacyjne. Proponuję Wam sprawdzić swoją wiedzę w testach i quizach zaproponowanych przez różne portale. Przykłady tutaj:
http://www.oke.krakow.pl/inf/
article.php?story= 20200316100021274 https://quizizz.com/admin/
quiz/5c868c9bbe3aaf001a088610/ powtorka-z-lektur-egzamin- osmoklasisty https://samequizy.pl/powtorka-
przed-egzaminem-osmoklasisty- z-matematyki/
05.06.2020
Zapraszam klasy 4-8 na kolejne spotkanie on-line w moim wirtualnym pokoju o godzinie 13.00.
04.06.2020
Drodzy Czytelnicy!Jeśli dobrze znacie już Cukierka, to zapraszam Was do zabawy z quizem:
https://czasdzieci.pl/quizy/quiz,829c5e-cukierku_ty_ lobuzie.html A jeśli jesteście ciekawi kolejnych przygód wesołego kotka, zapraszam Was do mojego wirtualnego pokoju (link do wejścia ten sam, co w ubiegłych tygodniach) o godzinie 13.00. Czekam na Was!
03.06.2020
Witajcie Drodzy Czytelnicy! Wiem, że myślicie już o zakończeniu roku szkolnego i wakacjach, ale chciałam zaproponować Wam dzisiaj quizy czytelnicze. Pierwszy z nich dotyczy jednej z Waszych ulubionych pozycji książkowych o tematyce fantastycznej : https://samequizy.pl/test-z-lektury-hobbit-czyli-tam-i-z- powrotem/ Drugi quiz skierowany jest do uczniów klas młodszych, którzy pamiętają jeszcze dobrze baśnie Andersena : https://samequizy.pl/wielki-
test-basnie-andersena/
Drodzy Czytelnicy!
Czy czujecie już powiew lata i wakacji? Rozpoczęliśmy nowy miesiąc – czerwiec, a czy wiecie skąd pochodzi jego nazwa? Otóż nazwa czerwiec pochodzi najprawdopodobniej od słowa czerw. Inne źródła wskazują nazwę miesiąca i nazwę koloru czerwonego od owada czerwca polskiego, z którego wyrabiano czerwony barwnik (koszenilę) do tkanin i zbierano w czerwcu na korzeniach rośliny czerwiec trwały.
Zobaczcie, ile mamy przysłów związanych z tym pięknym miesiącem:
·czerwiec daje dni gorące, kosa brzęczy już na łące
·czerwiec gdy zagrzmi, gdzie zorze zachodzą, ryby się znacznie i obficie zrodzą
·czerwiec na maju zwykle się wzoruje, jego pluchy, pogody, często naśladuje
·czerwiec po deszczowym maju często dżdżysty w naszym kraju
·czerwiec – przerwiec, bo przerywa gospodarkę aż do żniwa
·czerwiec się czerwieni? Będzie dość w kieszeni
·czerwiec stały, grudzień doskonały
·czerwiec temu się zieleni, kto do pracy się nie leni
·gdy czerwiec chłodem i wodą szafuje, to zwykle rok cały popsuje
·grzmoty czerwca rozweselają rolnikom serca
·kiedy kwitnie w czerwcu bób, to największy wtedy głód, a kiedy mak, to już nie tak
·mokry czerwiec, chłodny maj – wszystkim gburom prawy raj
·od czerwca dużo zależy, czy żniwa będą jak należy
·pełnia czerwcowa – burza gotowa
·w czerwcu gorącego lata, zdrowa więc bywa sałata; wina jeśli być nie może, piwo chłodne pij nieboże
·w czerwcu grusze kwiat zrzucają, czereśnie się zapalają
·w czerwcu pod czerwcem siedzi czerwiec
·w czerwcu się pokaże, co nam Bóg da w darze
·w czerwcu się to lęga, co się przedtym sprzęga
Przypomnijcie sobie kolejność miesięcy w roku rozwiązując wykreślankę z ich nazwami: miesiace.pdf
Zapraszam do zabawy!
Kochani! Dziś 1 czerwca, czyli Międzynarodowy Dzień Dziecka. Czy wiecie, że święto to zostało ustanowione w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Celem było upowszechnianie ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych (1945) i obchodzony jest od 1955 w różne dni roku w różnych krajach członkowskich ONZ , w Polsce Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest 1 czerwca.
W Polsce najważniejszymi aktami prawnymi, gwarantującymi prawa dziecka, są:
- Konstytucja RP
- Konwencja o prawach dziecka
- Ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka
Konwencja o prawach dziecka składa się z preambuły i 54 artykułów. Katalog sformułowano kierując się następującymi zasadami:
- dobra dziecka,
- równości (wszystkie dzieci są równe wobec prawa bez względu na pochodzenie, płeć, narodowość, itd.),
- poszanowania praw i odpowiedzialności obojga rodziców (państwo respektuje autonomię rodziny i ingeruje tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach według określonych procedur),
- pomocy państwa (państwo zobowiązane jest do podejmowania wszelkich działań ustawodawczo-administracyjnych dla realizacji praw uznanych w konwencji).
Konwencja ustanawia status dziecka oparty na następujących założeniach:
- dziecko jest samodzielnym podmiotem, ale ze względu na swoją niedojrzałość psychiczną i fizyczną wymaga szczególnej opieki i ochrony prawnej,
- dziecko jako istota ludzka wymaga poszanowania jego tożsamości, godności i prywatności,
- rodzina jest najlepszym środowiskiem wychowania dziecka,
- państwo ma wspierać rodzinę, a nie wyręczać ją w jej funkcjach.
Katalog praw i wolności obejmuje prawa cywilne, socjalne, kulturalne, polityczne i z założenia w niewielkim zakresie uwzględnia prawa ekonomiczne (dziecko powinno uczyć się, a nie pracować).
Z okazji Waszego święta składam Wam najserdeczniejsze życzenia,
duuużo uśmiechu, dziecięcej radości i ciepła.
29.05.2020
Drodzy Uczniowie, zapraszam Was na kolejne spotkanie on-line w moim wirtualnym pokoju. Dziś spotkamy się o godzinie 13.45. Czekam na Was!
28.05.2020
Drodzy Czytelnicy!Mam nadzieję, że jesteście ciekawi kolejnych przygód psotnika Cukierka. Jeśli tak, zapraszam Was do mojego wirtualnego pokoju na spotkanie z przemiłym bohaterem (dostęp za pomocą tego linku, co w poprzednich tygodniach). Czekam o 13.00!
27.05.2020
Za nami wspaniałe święto, które obchodzone jest z wielką radością i wzruszeniem serca. Dzień Matki to piękna tradycja, która rodzi w naszych sercach radość i miłość. Dla wielu z nas matka, mama, mamusia jest najbliższą i najukochańszą osobą w życiu. Nie inaczej jest, jeżeli chodzi o autorów. Zobaczcie sami, ile utworów nosi w tytule to piękne słowo: https://wolnelektury.pl/szukaj/?q=matka
26.05.2020
Czy czujecie się czasem samotni jak rozbitek na bezludnej wyspie? W obecnych czasach to nie trudne, brak możliwości kontaktu z przyjaciółmi jest dla wszystkich problemem. Chcecie dowiedzieć się, jak w sytuacji odosobnienia poradził sobie pewien bohater, który nie miał możliwości zadzwonić czy napisać do nikogo? Koniecznie wejdźcie na stronę : https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/robinson- crusoe/ , gdzie znajdziecie dostęp do ciekawej książki. Zapraszam do lektury!
25.05.2020
Drodzy Czytelnicy!Pamiętacie niesamowite przygody Detektywa Pozytywki? Dziś chciałam przypomnieć Wam, a raczej, żebyście to Wy przypomnieli sobie, o czym były te niezwykle zabawne książki. W związku z tym proponuję Wam quiz związany z lekturą : https://quizizz.com/admin/
quiz/5c45f03373172a001af1b17d/ detektyw-pozytywka
oraz wykreślankę, której hasła związane są z bohaterami książki:Zapraszam do zabawy!
22.05.2020
Drodzy Uczniowie klas V-VIII, zapraszam Was serdecznie na kolejne konsultacje w moim wirtualnym pokoju (adres ten sam co w ubiegłym tygodniu). Dziś omówimy wpływ Jana Pawła II oraz Gustawa Herlinga Grudzińskiego w na literaturę polską. Poruszymy też temat organizacji zwrotu lektur, zwłaszcza klas ósmych.Zapraszam o 13.00!
21.05.2020
Drodzy Uczniowie (klasy I-IV), zachęcam Was do przejrzenia informacji a autorze serii o Cukierku na stronie internetowej
http://waldemarcichon.pl/Spotykajmy się on-line w moim wirtualnym pokoju (adres ten sam co w ubiegłym tygodniu) o godzinie 13.00 i porozmawiajmy o naszym autorze. Zapraszam!
20.05.2020
Drodzy Czytelnicy, dziś 101 rocznica urodzin wybitnego polskiego autora, który zmienił patrzenie na współczesny świat:
herling_grudzinski.docx
Drodzy Uczniowie!
Wspominałam Wam, jak ważne jest czytanie dla rozwoju i doskonalenia waszych umysłów. Kolejną umiejętnością, którą doskonalicie poprzez czytanie jest rozumienie tekstu pisanego. By się o tym przekonać, zachęcam Was do wykonania zadań związanych z czytaniem ze zrozumieniem.
Test dla młodszych uczniów: https://
wczesnoszkolni.pl/edukacja- polonistyczna/czytanie-ze- zrozumieniem-3 Tutaj test dla klas V-VI: https://www.profesor.pl/
mat/pd4/pd4_k_drazek_040521. pdf Test dla starszych uczniów: https://www.profesor.
pl/publikacja,11786, Sprawdziany-i-testy,Test- sprawdzajacy-umiejetnosc- czytania-ze-zrozumieniem- Sredniowiecze-sad-nad-epoka Zapraszam do sprawdzenia swoich umiejętności!
18.05.2020
Równo 100 lat temu, 18 maja 1920 r. urodził się Święty Jan Paweł II, Orędownik Pokoju, największy z Polaków, który zmienił oblicze świata i Kościoła. Nie każdy z Was może uczestniczyć w obchodach tego wspaniałego jubileuszu w miejscach kultu religijnego, jednak pamiętajmy, że media oferują nam możliwość obejrzenia najważniejszych wydarzeń i filmów z naszych domów. TVP oferuje nam transmisje mszy świętych sprawowanych w intencji Papieża, a o godzinie 21.00 obejrzymy spektakl Teatru Telewizji pt. „Powołanie” w reżyserii Pawła Woldana. Na kanale TVP Historia obejrzymy dziś filmy dokumentalne: o 10.25 "Tajemnica Jana Pawła II", o 18.05 "Wadowice, miasto mojego dzieciństwa". TVP Kultura wyemituje film „Pielgrzym” o 16.55.Uruchomiono też wyjątkowy serwis internetowy jp2.tvp.pl - to najbogatsza cyfrowa biblioteka materiałów o życiu Jana Pawła II. Zgromadzono tam ponad 100 godzin telewizyjnych nagrań z różnych okresów, przechowywanych w zbiorach TVP.
Dziś startuje też inicjatywa z hasztagiem #ThankYouJohnPaul2. W ramach mediów społecznościowych pod tym hasztagiem można publikować oraz wyszukać wpisy, fotografie oraz krótkie filmy ze słowami podziękowania dla Jana Pawła II.
Zachęcam do uczczenia pamięci o Janie Pawle II w wybrany przez siebie sposób.
15.05.2020
Drodzy Czytelnicy!
Wiosna to czas wspaniały, magiczny i wyjątkowy. Przyroda wydaje się żyć własnym życiem i zmienia nasze otoczenie praktycznie w oka mgnieniu. Czy macie jakieś książki, które kojarzą Wam się w wiosną i budzeniem się do życia? Zdradzę Wam, że ja mam taką książkę. Jest to „Tajemniczy ogród”. Zachęcam Was do przeczytania tej książki, bycie mogli przekonać się, że wiosna to nie tylko stan przyrody…Dostęp tutaj: https://wolnelektury.pl/
katalog/lektura/tajemniczy- ogrod/ Starszym czytelnikom proponuję zapoznanie z opisem wiosny, jaki proponuje nam wspaniały mistrz w tej dziedzinie – Władysław Reymont. Czy wiecie, że za powieść „Chłopi” otrzymał literackiego Nobla? Zachęcam Was do przeczytania fragmentu tego dzieła, a przekonacie się o jego niezwykłych walorach literackich.
Dostęp tutaj: https://wolnelektury.pl/
katalog/lektura/chlopi-czesc- trzecia-wiosna/ Zapraszam również uczniów klas V-VIII do mojego wirtualnego pokoju od godziny 13.00. Będziemy mogli porozmawiać o literaturze i nie tylko. Link wysłałam Wam przez wiadomości Librus.
14.05.2020
Drodzy Uczniowie!Czytanie jest czynnością (ale też przyjemnością), która przynosi nam wiele korzyści. Jedną z nich jest świetne opanowanie naszego ojczystego języka. Czy uważacie, że znacie dobrze język polski? Przekonajmy się o tym wspólnie, próbując rozwikłać kilka zagadek językowych. Do dzieła:
Zabrać coś to:
- Wzsiąść
- Wziąć
Piszemy:
- Pozatym
- Po za tym
- Poza tym
Która forma jest poprawna?
- Na codzień
- Nacodzień
- Na co dzień
Mówimy:
- Na prawdę
- Naprawdę
- Naprawde
Wyjmujemy coś:
- Spod stołu
- Z pod stołu
Duże zbiorowisko ludzi to:
- Spęd
- Spend
- Spent
Gotówkowa lub bezgotówkowa:
- Tranzakcja
- Transakcja
Stuprocentowa na zajęciach:
- Frekwencja
- Frekfencja
Czy ktoś z Was okazał się mistrzem języka polskiego?
Pamiętajcie też, że dziś o godzinie 13.00 widzimy się w moim wirtualnym pokoju (klasy I-IV). Zapraszam serdecznie!
Odpowiedzi: 1b, 2c, 3c, 4b, 5a, 6a, 7b, 8a
13.05.2020
Drodzy Czytelnicy!Od 2004 roku, w maju obchodzony jest Tydzień Bibliotek. W tym roku przypada na daty 8-15 maja. Tydzień Bibliotek, połączony ze świętem bibliotekarzy ma na celu promowanie unikalnych wartości kulturowych, edukacyjnych i społecznych bibliotek, pokazywanie ich niezbędności w życiu każdego społeczeństwa. Jak wiecie, biblioteka szkolna to szczególna przestrzeń w całym budynku szkoły, i choć panują tam pewne zasady, to dla Was jest to furtka do innego, magicznego świata. Biblioteka jest oknem na świat, służy poszerzaniu Waszych horyzontów i odkrywaniu tego, co nieznane. Niestety obecnie nie możecie przyjść do biblioteki szkolnej po ulubione książki. Spotykamy się więc w przestrzeni wirtualnej, i tutaj też chciałam Wam zaproponować porcje kolejnych informacji, tym razem związanych ze świętem bibliotek. Hasło tegorocznych obchodów Tygodnia Bibliotek brzmi „Zasmakuj w Bibliotece”. Żebyście mogli posmakować w bezpieczny sposób innych, wspaniałych bibliotek, chciałabym zabrać Was na wirtualną wycieczkę po kilku z nich.
Na początek odwiedzimy Katowice i CINiBA – brzmi tajemniczo? Już wyjaśniam. Dawna biblioteka uniwersytecka przekształcona została w coś więcej, co nazwano Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka. Nowoczesny gmach umożliwia świetnie realizację założeń centrum informacji, zobaczcie sami:
https://www.youtube.com/watch?v=FJedJhvK25A
Innym wspaniałym miejscem na mapie Katowic, o którym już części z Was opowiadałam, jest Biblioteka Śląska. Wyobraźcie sobie, że magazyn biblioteczny jest miejscem, gdzie nie wejdzie żaden człowiek, jest w pełni obsługiwany przez roboty i maszyny. To unikat na skalę światową! Zapraszam do zwiedzenia tej ciekawej biblioteki:
https://www.youtube.com/watch?v=qJbZZJaoBEg
Pozostajemy w Polsce, lecz tym razem przeniesiemy się do stolicy, a raczej przelecimy nad nią, bo bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego zobaczymy z lotu ptaka. To wspaniały i imponujący gmach, zobaczcie:
https://www.youtube.com/watch?v=69pE8lOzPdw
A gdyby tak biblioteka znajdowała się w pięknym zamku? Nie ma sprawy. Pozostając w Polsce, przenosimy się do podpoznańskiego Kórnika, gdzie znajduje się jedna z najwspanialszych bibliotek w naszym kraju. Założona przez hrabię Działyńskiego w XIX wieku, przetrwała wojnę i działa do dziś proponując dostęp do wspaniałych zbiorów.
https://www.youtube.com/watch?v=eEb9cCnYyPQ
Na końcu zobaczmy, co ciekawego znajdziemy na świecie. Nie tylko Polska oferuje nam wspaniałe biblioteki. Na całym świecie docenia się znaczenie literatury i bibliotek w budowaniu dorobku kulturalnego państw. Dowodem tego są niesamowite i przepiękne miejsca, do których teraz chciałabym Was zabrać:
https://www.youtube.com/watch?v=s_QcVXXBNPw
Podobała się Wam ta magiczna podróż? Ciekawa jestem, czy znajdziecie inne, wyjątkowe i wspaniałe biblioteki. Jeśli ktoś z Was podejmie się poszukiwań, czekam na wyniki. Najwspanialsze pomysły umieścimy na szkolnym profilu Facebook.
12.05.2020
Witajcie! Dzisiaj chciałabym zaproponować Wam lekturę utworów wspaniałego polskiego poety Stanisława Jachowicza. Czy pamiętacie tytuł najpopularniejszego wiersza tego autora? Kto zna ten tytuł i jako pierwszy napisze do mnie otrzyma punkty dodatkowe w nagrodę za poprawną odpowiedź (konkurs dla klas do V włącznie).Zapoznajcie się z utworami tego poety tutaj: https://wolnelektury.pl/
katalog/autor/stanislaw- jachowicz/ Następnie rozwiążcie wykreślankę, w której ukryte są słowa będące tytułami wierszy z jednego ze zbiorów Jachowicza. Jeśli uda Wam się odgadnąć, który to zbiór również czeka na Was nagroda (konkurs dla klas VI-VIII). Uwaga, nie wszystkie słowa to tytuły wierszy.
Spieszcie się! Pierwsze trzy osoby otrzymają extra punkty!
Wykreślanka: Jachowicz.pdf
Piszcie do mnie za pośrednictwem dziennika Librus. Zapraszam do zabawy!
11.05.2020
Drodzy Czytelnicy!Jeśli jeszcze nie dotarła do Was ta nowina, to ogłaszam: od dziś, 11 maja, otwarte są wszystkie biblioteki wchodzące w skład sieci Miejskiej Biblioteki Publicznej. To świetna wiadomość dla wszystkich miłośników książek. Podniesiono również limity wypożyczanych pozycji. Szczegółowe informacje dotyczące aktualnych zasad funkcjonowania bibliotek w mieście znajdziecie tutaj: http://www.biblioteka.piekary.
pl/n,otwieramy-biblioteki-11- maja Spieszcie po książki!
08.05.2020
Moi Mili! Mam nadzieję, że wycieczka do teatru Wam się spodobała. Dziś pogoda jest piękna, więc proponuję Wam wycieczkę do Kopalni Soli w Wieliczce. Zapraszam do zwiedzania tutaj: https://www.ai360.pl/panoramy/279 . Chcielibyście w drodze powrotnej wstąpić do Muzeum Lotnictwa w Krakowie? Nie ma sprawy, już jedziemy:
https://skrzydlawielkiejwojny.wkraj.pl/html5/index.php?id= 78829 Zachęcam Was do wirtualnych wycieczek, być może znajdziecie wspaniałe miejsca, które zapragniecie odwiedzić, kiedy będzie to już możliwe. Życzę udanego weekendu i pozdrawiam, Agata Konarkowska.
07.05.2020
Drodzy Uczniowie!
Wiem, że tęsknicie za szkołą, nauczycielami, przerwami i wycieczkami. Dziś chciałabym zaproponować Wam wirtualny wyjazd do teatru. Co Wy na to? Zabierzcie coś pysznego, bo tym razem będzie wolno jeść podczas spektaklu. Usiądźcie wygodnie i zapraszam na przedstawienie. Dostęp tutaj:https://www.youtube.com/watch?v=Mo_X9NeiKMg
05.05.2020
Kochani Czytelnicy! Mam nadzieję, że spodobały Wam się niesamowite przygody poszukiwaczy skarbu. Dziś chciałabym zaproponować Wam kolejną część perypetii Dory, Oswalda, Dicka, Ali, Noela i Horacego Oktawiusza Bastablów — pomysłowego rodzeństwa, których losy poznaliście w poprzedniej lekturze. Zachęcam do sięgnięcia po książkę, zwłaszcza, że pogoda nie rozpieszcza. Dostęp tutaj:
04.05.2020
Drodzy Uczniowie, dziś urodziny obchodzi jeden z waszych ulubionych autorów, chcecie się dowiedzieć kto? Koniecznie zajrzyjcie tutaj:
urodziny.docx
30.04.2020
Drodzy Uczniowie!Przed nami trzy majowe święta, które w historii i tradycji polskiej odgrywają bardzo ważne role. Zachęcam Was do obejrzenia filmu, który przypomni Wam i wyjaśni, jakie święta obchodzimy i skąd się one wywodzą. Link do filmu:
https://www.youtube.com/watch?
v=qA2n8zTpcaU Życzę udanego weekendu, Agata Konarkowska
Uwaga! Uwaga!
Wielka gratka dla fanów „Jeżycjady” Małgorzaty Musierowicz. Już 6 maja premiera najnowszej książki autorki cyklu o rodzinie Borejków pt. „Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę”. Znajdziecie w niej ponad 130 ułożonych alfabetycznie haseł, niepublikowane dotąd ilustracje, kolorowe zdjęcia Poznania, cytaty i anegdoty. Jak zapewnia wydawca książki: „W tej międzypokoleniowej książce znajdziecie wszystko, czego jeszcze nie wiecie o »Jeżycjadzie«, a co zawsze chcieliście wiedzieć. Sprawdźcie, jak wyglądał Ignacy Borejko w wieku chłopięcym i skąd się wziął serwis Nowakowskich, obejrzyjcie jedyną zachowaną fotografię Pieska Genowefy Bombke i zachwyćcie się detalami jeżyckiej architektury”.
Polecam wszystkim fanom Małgorzaty Musierowicz i nie tylko. Jeśli jeszcze nie znasz książek tej wybitnej autorki, koniecznie musisz je poznać.
27.04.2020
"Niech stanie tu w kącie pokoju skrzynia ze złotem i worek...". Czy myśleliście kiedyś o tym, jak to jest być czarodziejem? Możecie przekonać się o tym poznając przygody Kajtusia w powieści Janusza Korczaka. Dostęp tutaj:https://wolnelektury.pl/
katalog/lektura/korczak- kajtus-czarodziej/
24.04.2020
Drodzy uczniowie!Dzisiaj druga porcja językowych zmagań. Czy połamaliście języki poprzednim razem? Zapraszam Was do zabawy!
Żarnowiec żrące sarny - to ornament z Pernambuco czy z Warny?
Szły pchły koło wody, pchła pchłę pchła do wody i ta pchła płakała, że ją tamta pchła popchała.
Z czeskich strzech szło Czechów trzech, gdy nadszedł zmierzch, pierwszego w lesie zagryzł zwierz, bez śladu drugi w gąszczach sczezł, a tylko trzeci z Czechów trzech osiągnął marzeń kres.
Nie pieprz Pietrze wieprza pieprzem, bo przepieprzysz wieprza, Pietrze.
Tracz tarł tarcicę tak takt w takt jak takt w takt tarcicę tartak tarł.
Chrząszcz brzmi w trzcinie w Szczebrzeszynie strząsa skrzydła z dżdżu i trzmiel w puszczy tuż przy Pszczynie straszny wszczyna szum.
Mąż gżegżółki w chaszczach trzeszczy, w krzakach drzemie kszyk, a w Trzemesznie straszy jeszcze wytrzeszcz oczu strzyg.
W wysuszonych sczerniałych trzcinowych szuwarach sześcionogi szczwany trzmiel bezczelnie szeleścił w szczawiu trzymając w szczękach strzęp szczypiorku i często trzepocąc skrzydłami.
Mała muszka spod Łopuszki chciała mieć różowe nóżki,
różdżką nóżki czarowała, lecz wciąż nóżki czarne miała.
- Po cóż czary moja muszko? Ruszże móżdżkiem, a nie różdżką!
Wyrzuć wreszcie różdżkę wróżki i umaczaj w różu nóżki!
Czy tata czyta cytaty Tacyta?
Wyindywidualizowaliśmy się z rozentuzjazmowanego tłumu prestidigitatorów.
Na peronie w Poroninie pchła pląsała po pianinie.
Przytupnęła, podskoczyła i pianino przewróciła.
Kurkiem kranu kręci kruk, kroplą tranu brudząc bruk,
a przy kranie, robiąc pranie, królik gra na fortepianie.
Waży żaba smar, pełen smaru gar,
z wnętrza gara bucha para, z pieca bucha żar,
smar jest w garze, gar na żarze, wrze na żarze smar.
23.04.2020
Drodzy Uczniowie!Czy obchodziliście Światowy Dzień Ziemi? chciałabym zaproponować Wam dziś wykreślankę z hasłami związanymi z tym świętem, które przypomną Wam o konieczności dbania o naszą planetę. Nie zapominajcie o byciu eko - to jest trendy!
Drodzy Uczniowie!
Dziś chciałam Wam zaproponować zabawę językową zwaną „Połamańce językowe”. Poniżej znajdziecie kilka trudnych tekstów do przeczytania. Ciekawe, czy uda Wam się zrobić to bezbłędnie?
Możecie zaangażować w zabawę domowników i sprawdzić giętkość ich języka J
Zapraszam do zabawy!
Spirytusik najwydestylowaniuchniejszy
Przygwoździ Bździągwa gwoździem źdźbło, to pobździ źdźbłko
Na wyrewolwerowanym wzgórzu przy wyrewolwerowanym rewolwerowcu leży wyrewolwerowany rewolwer wyrewolwerowanego rewolwerowca
Czego trzeba strzelcowi do zestrzelenia cietrzewia drzemiącego w dżdżysty dzień na drzewie?
Cesarz czesał cesarzową
Tchórząc tchórzliwiej od tchórza.
Zmistyfikowanie i odmitologizowanie niezidentyfikowanych obiektów latających.
Wydezodorantowany dezodorant.
Intelektualistyczna Konstantyna Konstantynopolitanczykowianeczka.
Czy trzy cytrzyski grają na cytrze, czy jedna gwiżdże, a druga łzy trze?Wróbelek Walerek miał mały werbelek, werbelek Walerka miał mały felerek, felerek werbelka naprawił Walerek, wróbelek Walerek na werbelku gra
Czyżby tata zaczytywał się w cytatach z Tacyta? Po częstokroć przecież czytał cytaty poczytliwe. Choć niekoniecznie rozczytywał się w Tacycie, W czymkolwiek tata by się rozczytywał, Nie często czuł pzyjemność jak podczas czytania tekstów zacnego Tacyta.
Szczupłą niczym szczapa mieszczkę, szczypnął szczodrze Szczepan szczwany. Sczerwieniała, szczebiotała. Aż sczaiła: "Waść sczesany!
20.04.2020
Witam Was, drodzy Czytelnicy! Mam dziś dla Was propozycję pełną przygód, szalonych pomysłów i rodzinnego ciepła. Zachęcam do sięgnięcia po książkę, której tekst znajdziecie tutaj:
https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/nesbit- poszukiwacze-skarbu/
17.04.2020
Moi mili, dziś kolejna porcja zmagań z poezją. Poradzicie sobie?
poezja2.pdf
16.04.2020
Dziś zapraszam uczniów klas młodszych do zabawy z poezją.
poezja.pdf
15.04.2020
Drodzy uczniowie, mam nadzieję, że wypoczęliście podczas przerwy wielkanocnej. Czas wrócić do szkoły. Pamiętajcie o propozycjach ekranizacji lektur w stacji TVP Kultura. Już od dziś kolejne odcinki "Quo vadis" oraz "Pan Tadeusz". To doskonała powtórka!
Czy jesteście już gotowi na Wielkanoc? Zachęcam, by zajrzeć do e-gazetki. Na pewno nie znacie wszystkich tajemniczych zwyczajów...
wielkanoc_egazetka.pdf
06,04.2020
Dziś gratka czeka miłośników "Zwiadowców". Ile książek z serii już przeczytaliście? Spróbujcie swoich sił w ciekawym quizie dostępnym na https://samequizy.pl/czyje-to-slowa-z-ktorej-czesci- pochodza-zwiadowcy-jogn- flanagan/ . Zapraszam do zabawy!
Wczoraj (02 kwietnia) obchodziliśmy niezwykle ważną dla Nas rocznicę, wiecie już jaką? Pamiętając o naszym ukochanym papieżu, mam dla Was krzyżówkę. Co wiecie o papieżu? Zapraszam do gry!
krzyzowka.pdf
Drodzy uczniowie!
Już od dziś (30.03) rusza nowa propozycja TVP i MEN „Szkoła z TVP”. Programy przygotowane specjalnie dla Was można obejrzeć na 4 kanałach: TVP3, TVP Rozrywka, TVP Sport oraz TVP Historia w dwóch blokach programowych: porannym - rozpoczynającym się zawsze od godz. 8:00 i powtórzeniowym – od godz. 12:30. Plan lekcji, które będą emitowany znajdziecie na stronie szkolaztvp.plZachęcam do oglądania!
Miejska Biblioteka Publiczna w Piekarach Śląskich włączyła się w akcję #CzytajNaZdrowie. Codziennie o godzinie 11.00 na stronie https://pl-pl.facebook.com/bibliotekapiekary/ możecie posłuchać kolejnego fragmentu książki czytanego przez pracowników MBP.
Dla fanów serii o Harrym Potterze proponuję sprawdzić swoją wiedzę o lekturze. Jak uważnie czytaliście przygody młodego czarodzieja?
Link: http://testwiedzy.pl/
test/26421/ciekawostki-z- harryego-pottera.html
Drodzy Rodzice!
Wiem jak trudno czasem jest rozmawiać ze swoimi pociechami o sprawach, które nam – dorosłym wydają się być straszne i zatrważające. By podnieść na duchu swoje dziecko i pomóc mu w zrozumieniu położenia, w jakim wszyscy się znajdujemy, a co najważniejsze poradzić sobie z emocjami, warto sięgnąć po bajki terapeutyczne. To publikacje, które w przystępny dla najmłodszych sposób opowiadają o niełatwych, życiowych sprawach i pokazują, że zawsze jest światełko w tunelu, rozwiązanie, które prowadzi do dobrego zakończenia. Być może te bajki pomogą Państwu w trudnych rozmowach z dziećmi.
Przykładowe bajki można znaleźć na stronach WWW:
https://bajki-zasypianki.pl/bajki-pomagajki/
http://www.pomagamydzieciom.info/files/pdf/bajki%20terapeutyczne%20PROMYK%20SLONCA.pdf
https://www.bibpedskawina.pl/attachments/article/23/bajki2.pdf
Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam, Agata Konarkowska – bibliotekarz.
Moi drodzy! Już od dziś (19 marca) na stronie vod.tvp.pl dostępne będą pierwsze materiały edukacyjne przygotowane specjalnie dla Was. Będziecie mogli między innymi wirtualnie zwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego. Pasmo jest dostępne codziennie od 9.00 do 13.00. Polecam serdecznie!
Pamiętajcie też, że kanały TVP, TVP ABC oraz TVP Kultura emitują codziennie programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Znaleźć możecie tam między innymi ekranizacje lektur szkolnych, programy naukowe i czytelnicze. Już dziś (19 marca) obejrzeć możecie „Katarynkę”’ „Latarnika”, czy kolejny odcinek „W pustyni i w puszczy”. Dalsze propozycje to m.in.: „Mały książę”, „Ogniem i mieczem” oraz wiele innych, ciekawych tytułów. Zapraszam do TVP!
Drodzy Uczniowie !
W związku z zaistniałą sytuacją nie ma możliwości udostępniania zbiorów bibliotecznych zarówno w bibliotece szkolnej, jak i placówkach publicznych. Nie oznacza to jednak odcięcia od możliwości czytania, zwłaszcza dla tych, którzy mają zadane lektury, lub zwyczajnie kochają czytać J.Zachęcam do skorzystania z zasobów internetowych, zwłaszcza na platformach :
wolnelektury.pl
lektury.gov.pl